Anadolu Yakası:

Ihlamurkuyu, ıhlamurkuyu mahallesi alemdağ caddesi, Huzur Sk. no:5 kat:1, 34771 Ümraniye/İstanbul

Avrupa Yakası:

Kartaltepe Mahallesi Torkam E5 Ofis D1 Blok Kat:2 D:36 Sefaköy Metrobüs Durağı, 34295 Küçükçekmece/İstanbul

Ortopedik Tabanlık

Ayakkabılarda ortopedik tabanlık kullanımı ayak bölgesinde oluşan yükü ayağa eşit olarak dağıtmak amacı taşımaktadır. Ortopedik tabanlık vücut anatomisine uygun bir formda geliştirilmektedir. Genel olarak kişiye özel şekilde geliştirilen bu tabanlık ayak sağlığını korumaya yardımcıdır. Uzmanlarımız tarafından sizlere ortopedik tabanlık ile birlikte belli başlı yürüme egzersizleri de önerilmektedir. Ayrıca belirli tetkiklere bağlı olarak daha farklı uygulamalar da mevcuttur. Yalnızca uzman görüşü ile satılmayan tabanlıkları kişiler kendileri de satın alabilmektedir. Özellikle ayak sağlığını korumak isteyen bir bireyin ilk başvurduğu yöntem rahat ayakkabılar ve ortopedik tabanlıktır.

Bu tabanlık kişiye özel olarak geliştirilebileceği gibi ayak numarasına göre hazır da üretilebilmektedir. Standart ölçülerde üretilen tabanlıklar bazı durumlarda kişinin ayak sorununa çözüm bulamayabilmektedir. Bu gibi durumlarda kişinin sorunlarına ve ayak şekline uygun bir tasarımdan bahsedilebilmektedir.

Ortopedik ayakkabılara benzer olarak tabanlıklar da farklı tasarımlar mevcuttur. Bu tasarımlar sert, esnek ve yumuşak olacak şekilde üç gruba ayrılmaktadır. Seçim yapılır iken kişinin ayak bölgesinde oluşan şikayetler ele alınmaktadır. Üretimi yapılan tabanlık yalnızca bir kişi tarafından kullanılabilmektedir. Farklı insanlar kendi ayakkabıları içine aynı ürünü yerleştirerek bu ürünü dönüşümlü olarak kullanmamalıdır.

Ortopedik Tabanlık Kullanımının Faydaları

Ortopedik tabanlığın ayak üzerindeki yararları bazı durumlarda kısa vadeli iken bazı durumlarda da uzun vadeli olabilmektedir. Bu yararlar şu şekilde ifade edilebilmektedir:

 • Kişiye özel olarak üretilen ortopedik tabanlıklar ayak üstünde yer alan kemer desteğini artırmaktadır. Bu nedenle kişilere büyük bir rahatlık sunmaktadır.
 • Özellikle fiziksel aktivite sırasında eklem ve kas ağrılarının hafifletilmesi için bu tabanlıklardan yararlanılabilmektedir.
 • Kısa vadede daha fazla rahatlık sunan bu ürün ayak tabanını korumaya da yardımcıdır.
 • Yüksek performans ile az yorgunluk hissetmek isteyen bireyler ortopedik tabanlık kullanabilmektedir.
 • Uzun vadede ürünün ayakta oluşan sorunları daha hızlı bir şekilde çözdüğü görülmektedir. Bunun nedeni eklemlere binen yükün azalmasıdır.
 • Ayak özelliklerinin optimize edilmesi konusunda tabanlıklar görev almaktadır.
 • Ayakların stabilize bir hale gelmesini sağlayan tabanlıklardır.
 • Ortopedik tabanlık kullanmaya başlayan kişilerde vücut uyumu gelişmektedir.
 • Ayaklarda doğal bir yastıklama etkisi görülmektedir.
 • Kişinin ayak ağrılarından kaynaklı yorgunlukları azalacaktır.
 • Ayağın yürüyüş ya da koşu sırasında çökmesinin önüne geçilmektedir.
 • Ağrısı ya da herhangi bir sakatlık geçmişi olan kişilerin ortopedik tabanlık kullanmaya başlamadan önce uzmanlarımıza danışması gerekmektedir.

Doğru Ortopedik Tabanlık Seçimi

Ayaklar için doğru tabanlık seçimi yapılır iken kişilerin ayak yapıları ve hastalıkları son derece önemlidir. Yetersiz ayak desteği ayakların yorgun hissetmesine neden olabilmektedir. Ayrıca günlük yapılan aktiviteler için de farklı çeşit ortopedik tabanlık kullanılmalıdır. Kullanımlar genel olarak şu şekilde sınıflandırılabilmektedir:

 • Şehir içinde giymek için ince tabakalı bir ürün tercih edilebilmektedir.
 • Koşu için genel olarak yastıklama ya da esneklik ürünleri önerilmektedir.
 • Kısa vadeli yürüyüşlerde yastıklı ürünler tercih edilebilmektedir.

Her bir faaliyet için beklenen ayak performansı farklı olsa da farklı tabanlık çeşitleri ile bu sorun giderilebilmektedir. Ayak kemerine bağlı olarak seçilen modellerde uygulanan aktiviteye göre de değişim söz konusudur. Bu nedenle ayakların günlük ihtiyacı üst düzeyde karşılanabilmektedir.

Eğer siz de ayaklarınız için yüksek performans sunan bir tabanlığa sahip olmak istiyor iseniz merkezimize gelerek uzmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz. Sertifikalı uzmanlarımız sizler için en uygun modeli seçecektir.

Ortopedik Tabanlık Kullanım Süresi

Ortopedik tabanlığın kullanılması gereken süre her tabanlık için farklıdır. Tabanlıkların kullanım süresi genel olarak kişilerin ayakkabı ile ne kadar vakit geçirdiğine bağlı olarak değişmektedir. Ortopedik tabanlık kullanım süresi maraton koşucusunda farklı iken günlük yürüyüş yapan bir kişide daha farklıdır.

Ürün tabanında oluşmaya başlayan yırtılma ve parçalanmalar tabanlığın kullanım süresini kısaltacaktır. Metatars adı verilen tabanlık bölümü aşınmanın ilk ortaya çıktığı yerdir. Bu alanda aşınma var ise tabanlık uzun süre gitmeyecek demektir.

İç taban ömrünün uzatılabilmesi için kullanım sonrasında tabanlıkların açık havada kurutulmasına dikkat edilmelidir.

Ayak Sorunları

Kişilerin yaşadıkları ayak problemleri aşağıda yer almaktadır. Ortopedik tabanlık seçimlerinde bu sağlık sorunlarına dikkat edilerek bir karara varılmalıdır.

 • Düz tabanlık: Kişilerin yere basmaları sonrasında topuk bölgesinde öne doğru bir esneme oluşmaktadır. Bu esneme hareketi ayağın orta bölgesinde bir çukur alan oluşturmaktadır. Düz tabanlık sorununun diğer bir adı taban çökmesidir. Bazı bireyler ise bu soruna kavisli bölge bulunmaması demektedir. Ayaklarında düz taban sorunu olan bireyler denge mekanizma bozukluğu yaşamaktadır. Bireyler ortopedik tabanlıklardan yardım alarak ağrılarını azaltabilmektedir.
 • Çukur taban: Bu soruna sahip olan bireylerin ayak arkında düzensizlik söz konusudur. Arkın artması sonucunda tarak ve topuk kemiklerindeki yük de artacaktır. Ayak dengesinde oluşan bu bozulmalar ilerleyen aşamalarda nasır ve yara gibi sorunlara da neden olabilmektedir. Çukur taban olan kişiler sorunun çıktığı ilk günlerde bu sorunu fark eder ise ayaklarına uygun bir tabanlık kullanarak çözüme kavuşabilmektedir.
 • Baş parmak çıkıntısı: Kişilerin baş parmaklarında bulunan tarak kemiklerinin farklı nedenlere bağlı olarak dışarda bulunmasıdır. Bu sorunda baş parmak, kemiğin baskısı ile içe doğru büyümektedir. Ayakları alt tabandan destekleyen tabanlık sorunun ilerlemesini yavaşlatacaktır.

Yukarda sayılan sebeplere benzer daha pek çok neden için kişiye özel tabanlıklar üretilmektedir. Uzmanların önermesi ile kullanıma başlanan ürünler ayak sağlığının korunmasında etkilidir.

Tabanlık Kullanımı Öncesinde Ayak Analizi

Tabanlık kullanımında ayakların analizi yapılarak kişilere en uygun tabanlık önerilmektedir. Bu analiz sayesinde ayaklarda meydana gelen ortopedik rahatsızlıklar tespit edilebilmektedir. Aşağıda yer alan hastalıklar tek ayak analizi ile tespit edilebilmekte ve tabanlık ile çözülebilmektedir:

 • Topuk dikeni,
 • Düz taban,
 • Topuk ağrısı,
 • Asil tendonu,
 • İçe basma.

Yukarda yer alan sorunlara sahip kişiler merkezimize gelerek en uygun tabanlığa sahip olabilmektedir. Uygun tabanlık seçimi kişilerin spor performanslarını artıracaktır. Ayrıca kişiler tabanlıklar sayesinde hayat kalitelerini de yükseltecektir. Tabanlıklar genel olarak günlük kullanım içindir. Üretim ayaklara uyumlu şekilde yapıldığı için ayakkabı içerisinde bir yükselmeye neden olmayacaktır.

Bilgisayarlı Ayak Analizi

Bilgisayar ile ayakların analiz edilmesi yeni bir teknolojidir. Her iki ayak için de ayrı ayrı yük dengesi hesabı analiz ile yapılmaktadır. Ayaklar arasında asimetri ve buna benzer sorunlar analiz ile tespit edilebilmektedir. Analiz sırasında hastaların yürüme ve ayakta bekleme performansları değerlendirilmektedir. Bu nedenle bireylerden önce ayakta beklemesi ardından da yürümesi istenmektedir. Ayak analizi yaptıran bir birey bu bilgiler ile kendisine en uygun ortopedik tabanlığa sahip olabilecektir. Bilgisayarlı analiz yöntemi kullanılarak kişi yürüme döngüsündeki senkronu değerlendirebilmektedir. Vücut asimetrisine bağlı bozukluklarda ve ayak eksen belirlemesinde de analiz önemli bir yere sahiptir. Tüm bunlara ek olarak ayaklar arasında tespit edilen asimetri için de analizden yardım alınmaktadır. Analiz uzmanlar tarafından yapılmalıdır.

Ayak Analizinin Yapılması Gereken Durumlar

Ayakların analiz edilmesi zorunlu olan durumlar aşağıda ifade edilmiştir. Ortopedik tabanlık bu sorunlarda en sık başvurulan yöntemdir:

 • Taban dikeni,
 • Bacakta yer alan kısalık,
 • Ayak bilek burkulması,
 • Taban çökmesi,
 • Duruş ya da basma sorunları,
 • Hızlı yorulma,
 • Morton ayak sorunu,
 • Tırnak batması,
 • Haglung,
 • Çekiç parmak,
 • Nasır.