Anadolu Yakası:

Ihlamurkuyu, ıhlamurkuyu mahallesi alemdağ caddesi, Huzur Sk. no:5 kat:1, 34771 Ümraniye/İstanbul

Avrupa Yakası:

Kartaltepe Mahallesi Torkam E5 Ofis D1 Blok Kat:2 D:36 Sefaköy Metrobüs Durağı, 34295 Küçükçekmece/İstanbul

Ayak Analizi Tabanlık

Ayak analizi ile tasarlanan tabanlık bireylerin ayak sorunlarına çözüm bulabilmektedir. Ayak analizi tabanlık günümüzde gelişen yeni teknolojiler sayesinde ayak sorunlarının hem tespitinde hem de tedavisinde kullanılmaktadır. Ayak analizi sayesinde ayak hakkında objektif veriler elde edilmektedir. Uzmanlarımız bu veriler sayesinde farklı tedavi seçenekleriniz sizlerle buluşturmaktadır.

Ayaklarda yer alan sorunların en hızlı ve sağlıklı şekilde çözülmesi için kişiye özel tabanlıklar tasarlanmaktadır. Tabanlık kişiye özel olarak hazırlanmakta ve mevcut verilerden yararlanılmaktadır. Ayak analizinde farklı türler vardır. Bu türler arasından kişinin ayak yapısına en uygun olan seçilerek en erken şekilde tedaviye başlanmalıdır. Özellikle riskli ayak sorunu taşıyan bireylerin tedaviye erken başlaması son derece önemlidir.

Ayak analizi yapılır iken genel olarak baropodometrik bilgisayarlı ayak analiz türünden yararlanılmaktadır. Bu türde özel bir platformdan yararlanılmaktadır. İşlem sırasında hasta basınç sensörlü bir platform üzerinde yürümektedir. Ardından gerekli veriler kayıt altına alınmaktadır. Analiz ile hareket, portural değerlendirme ve yürüme gibi işlemlerden veriler elde edilmektedir. Elde edilen bu bilgiler özel bir yazılım kullanılarak değerlendirilmektedir. Uzmanlarımız bireylerin herhangi bir ayak sorunu var ise ekrandan tespit ederek yenilikçi bir çözüm ile yaklaşmaktadır. Özellikle ayaklarında denge sorunları ya da basma bozuklukları olan bireyler için sorunlar kısa vadede çözülecektir.

Ayak Analizini Kimler Yaptırmalıdır?

Ayak analizi yaptırması gereken kişiler aşağıda yer alan hastalıklara ya da rahatsızlıklara sahip olan kişilerdir:

 • Ayak bileği burkulmuş bireyler,
 • Duruşunda ya da basmasında sorun olan kişiler,
 • Tarsal tünel sendromu olanlar,
 • Küçük parmak sorunları ya da asil tendon sorunları olanlar,
 • Batık tırnak problemi taşıyanlar,
 • Morton ayak sorunu olanlar,
 • Çabuk yorulan kişiler,
 • Yüksek taban ya da taban çökmesi olanlar,
 • Akciğer kapasitesinde azalma olan bireyler,
 • Topuk dikeni olanlar,
 • Nasır,
 • Bacaklarında fonksiyonel bir kısalık olanlar,
 • Omurgasında eğrilik olanlar,
 • Haglung hastaları
 • Çekiç parmak sorunu olan bireyler.

Çocuklarda Ayak Analizi

Çocukların ayak analizinin sağlıklı bir sonuç vermesi için en az 7 yaşında olması gerekmektedir. 7 yaşından küçük olan çocukların ayakları analiz sonucunda anlaşılamamaktadır. Çocukların yaşları dışında ayak analizi yaptırmalarına engel teşkil eden herhangi bir durum yoktur.

Çocukların ayaklarında herhangi bir sorun yoksa bile ayak analizini yaptırmaları sorun oluşumuna engel teşkil edebilmektedir. Çocukların ayaklarında bir sorun var ise ancak ayak analizi yaptırmamış ise ortaya daha ciddi sorunlar çıkabilmektedir. Bahsi geçen bu sorunların başında ayakta nasır, deformasyon ve kireçlenme gelmektedir.

Bilgisayarlı Ayak Analizi

Bilgisayar kullanılarak ayak analizi yapılması için bireylerin bir uzman ile görülmesi gerekmektedir. Ayak analizi tabanlık kişiye özel tasarlanmakta ve farklı bir kişi tarafından kullanılamamaktadır. Uzmanlarımız sizlerden gelen sorunları dinleyerek en uygun tabanlıkları önermektedir. Uzmanlarımız tarafından yazılan reçete sayesinde test başlatılacaktır. Bu test sayesinde ayaklarınızda oluşan basınç farklılıkları tespit edilmektedir. Çıkan sonuçlar ile bireylerin uzun süre kullanabileceği bir ortopedik tabanlık üretilecektir.

Özellikle çok fazla yürüyenlerin, spor yapanların, şeker hastalarının ve çok fazla ayakta duranların ayak analizi yaptırması gerekmektedir. Bunun nedeni sayılan bu bireylerin ayak sorunu oluşumunda risk altında olmasıdır. Analiz esnasında hastanın özel bir platform üzerine yürümesi sağlanmaktadır. Bu platformun özelliği özel basınç sensörleri bulundurmasıdır. Platform sayesinde genel olarak yürümede ya da statik harekette sorun olan kişiler tespit edilmektedir. Sensörler ise hastanın ayak tabanını değerlendirmede söz sahibidir.

Bilgisayarlı ayak analizinde birtakım özel yazılımlardan yararlanılmaktadır. Kişinin ayağında herhangi bir sorun var ise analizde ortaya çıkacaktır. Uzmanlarımız sonuç sonrasında hastaya en uygun planı yapmaktadır. Bu sayede tedaviye en kısa sürede başlanacaktır. Hastaya gerekli durumlarda ayağına uygun bir tabanlık verilmektedir.

Bilgisayarlı ayak analizi verileri, hastanın ayak sorunlarının çözülebilmesi için objektif olarak değerlendirilmelidir. Ayakta oluşan fonksiyonel bozukluklar dinamik testler ile değerlendirilebilmektedir. Bundan farklı bir test ile fonksiyonel bozuklukların tespiti mümkün değildir. Ayak analizinin çözümünde merkezimize gelerek uzmanlarımızın size sunduğu olanaklardan yararlanabilirsiniz.

Ayak Analizinin Avantajları

Ayak analizinin kazandırdıkları aşağıda listelenmiştir. Siz de ayak analizinizi yaptırarak aşağıda yer alan avantajları elde edebilirsiniz:

 • Ayak bileğinde meydana gelen supinasyonun hızlı bir şekilde tespit edilmesi sağlanmaktadır.
 • Ayak dışında oluşabilecek risk faktörleri değerlendirilmektedir.
 • Pronasyon kusurları değerlendirilmekte ve var ise erkenden öğrenilmektedir.
 • Vücut asimetri tespitinde analiz önemlidir.
 • Gerekli durumlarda analiz ile birlikte röntgenden de yararlanılabilmektedir.
 • Yürüme bozukluklarının ya da tam basamama sorununun erken teşhisi sağlanmaktadır.
 • Analiz sonuçları sayesinde uzman objektif bir değerlendirme yapabilmektedir.
 • Tedavi sonrasında iyileşme süreci sağlanacaktır.
 • Ortopedik tabanlık tercihinde analiz sırasında elde edilen verilerden yararlanılmaktadır.
 • Analiz 7 yaşından sonra yapılabilmektedir.
 • Analiz sayesinde ayakta yer alan basınç noktaları detaylı bir şekilde değerlendirilmektedir.

Ayak Analizinin Faydaları

Ayakların analiz edilmesinin yararları arasında yük dağılımının eşit yapılması yer almaktadır. Ayakta yer alan asimetri, yüzey genişliği ya da eksen gibi durumlarda ayak analiz verilerinden yararlanılarak kişisel bir tedavi planı oluşturulmaktadır. Ayrıca kişilerde basma sorunu varsa da bu sorunun tedavisinde yine aynı analizden yararlanılmaktadır.

Ayak analizinin doğru şekilde bilgi verebilmesi için kişilerim hem yürürken hem de sabit dururken değerlendirilmesi yapılmaktadır. Kişiler ayak analiz cihazında farklı pozisyonlarda değerlendirilemeye tabi tutulmaktadır. Bu sayede ayak basınç değeri mm cinsinden hesaplanabilmektedir. Ayağa dair gereken tüm veriler bu analiz ile elde edilebilmektedir.

Ayak taban analizi sonrasında elde edilen veriler kişilerin tedavi planında etkilidir. Kişilere özel 3D tabanlık üretimi doğru analizin elde edilmesini sağlamaktadır. Çözümler kişiye özel olarak elde edildiği için herhangi bir başarısızlık riski kalmamaktadır. Farklı ayak yapıları ve farklı ayak sorunları için ayrı ayrı tabanlık üretimi söz konusudur. Ayak tabanı ile sorunların yeniden oluşmasının önüne geçilmektedir.

İnsanlara ayak analizi yapıldıktan sonra sorunların ilerlemesinin de önüne geçilmektedir. Hastaların yaşam kalitesi analiz sayesinde olumlu yönde değişecektir. Özellikle sağlık konusunda risk altında olan grup ayak analizine özen göstermelidir. Analiz sonucuna uygun olarak gereken tedavi planlanmalıdır. Dolaşım sorunu yaşayan bireyler, çocuklar, şeker hastaları, yüksek kilolu bireyler ve yaşlılar yüksek risk altındaki bireylerle aynı kategoridedir.

Ayak analizi yapıldıktan sonra hekim tarafından önerilen bir tabanlığa yönelinmesi gerekmektedir. Bu tabanlıklar ayakkabı içinde herhangi bir kalınlığa neden olmayacağı için parmakların sıkışmasının da önüne geçecektir. Ayakta herhangi bir rahatsızlık yaratmayan ürün, tırnak batmalarına ve nasır sorunlarına da engel olabilmektedir. Ürünü kullanan kişilerde kireçlenme riski neredeyse sıfırdır.

Kişiye Özel Tabanlık

Kişiye özel tabanlık üretimi ile ayağınıza tam oturan bir ürüne sahip olabilirsiniz. Ayak analizi tabanlık ile ayaklarınızın sorunlarına kısa süre içerisinde çözüm bulabilirsiniz. Normal ayaklar kavis ile birlikte ayağın dışını ve önünü yere basmaktadır. Ayak dinamizminin bozulması ve kavisin çökmesi basma sorunlarına neden olabilmektedir. Bu da yürüme sorununa neden olacak ve hayatlarınızı olumsuz etkileyecektir.

Eğer siz de ayak analizi yaptırmak ister iseniz merkezimizi ziyaret ederek bu konuda kendini geliştiren uzmanlarımızdan yararlanabilirsiniz. Kişiye özel tabanlık üretiminde de merkezimiz aktif bir rol oynamakta ve sizlere profesyonel hizmet sunmaktadır.