Anadolu Yakası:

Ihlamurkuyu, ıhlamurkuyu mahallesi alemdağ caddesi, Huzur Sk. no:5 kat:1, 34771 Ümraniye/İstanbul

Avrupa Yakası:

Kartaltepe Mahallesi Torkam E5 Ofis D1 Blok Kat:2 D:36 Sefaköy Metrobüs Durağı, 34295 Küçükçekmece/İstanbul

Mantarlı Tırnak Batması

Tırnak batığında mantar sorunu ciddi bir problem olmakla beraber kişinin yaşam kalitesini büyük oranda düşürebilir. Çeşitli sebeplerden ötürü enfekte olan ve yüzeyinde mantar üremeye başlayan tırnak, zaman içerisinde kalınlaşarak batık problemine sebebiyet verebilir. Mantarlı tırnak batması bu sorunun genel adı olmakla beraber ayaklarda görülebilecek sorunların ikisinin aynı çatı altında toplanması kişiye hem estetik olmayan bir görüntü verirken diğer bir yandan da ciddi şekilde ağrı yaşanabilir.

Tırnak Mantarı Neden Olur?

Tırnak mantarı oluşma sebebi pek çok unsura bağlı olarak değişebilir. Bu durumun nedenleri;

 • Genetik yatkınlıklar
 • Ayaklarda kan dolaşımının yavaş olması ve mantar üremesine karşı uygun ortam oluşturması
 • Ayaklara yeterli bakımın yapılmaması
 • Nemli alanların çok fazla kullanılması

Sonucunda tırnak mantarı sorunu yaşanabilir. Tırnak mantarları oldukça hızlı üreyen ve yaşamak için canlı bir organizmaya ihtiyaç duyan yapılardır. Ayaklar ellere göre karanlık ve soğuk bir alana sahip olduklarından bu alana yerleşip çoğalmaya başlamaları olasıdır.

Tırnak Mantarı Belirtileri Nelerdir?

Tırnak mantarının belirtileri;

 • Tırnak yüzeyinin pürüzlü bir hal alması
 • Tırnağın şeklinin bozulması
 • Tırnak yüzeyinde sararma gibi etkilerin görülmesi
 • Tırnakların kalınlaşarak kesilemeyecek durumlara gelmesi
 • Tırnaklarda kaşıntı
 • Kalınlaşmaya bağlı olarak meydana gelen batık problemleri

Bu sorunun belirtileri arasında yer almaktadır. Tırnak yüzeyinde meydana gelen kalınlaşma bir süreci ifade ettiğinden sürecin başında bu durum ile ilgili önlem almak mümkündür.

Tırnak Mantarı Tedavisi Var Mıdır?

Tırnak mantarında tedavi sürekliliğin sağlanması durumunda gerçekleşmektedir. Ne yazık ki tırnak mantarı tedavisinde bilimden uzak yöntemler uygulanmakta ve bu da durumu daha da kötü bir hale getirebilmektedir. İlaç tedavisi tırnak mantarının çözülmesi hususunda mutlaka gereklidir. Ayak sağlığı merkezi olarak bilinen merkezimiz tırnak mantarı, batık ve ayağa dair yaşanabilecek diğer sorunların çözümünde başvurulan ve tedavinin sağlandığı merkezler arasında yer almaktadır. Mantar tedavisinde 1 yıl düzenli olarak tedavinin yapılması esastır. Zira mantar bulaşıcı bir hastalıktır ve diğer tırnaklara da sıçrama durumu yaşanır. Vücut içerisinde bulunan mantarın düzenli olarak temizlenmesi, ilaçlar ile tedavisinin sağlanması gerekir.

Mantar Enfeksiyonu Olan Tırnaklarda Batık Tedavisi Nasıl Sağlanır?

Mantar tedavisinde batık sıklıkla yaşanan sorunlar arasında yer almaktadır. Batık problemi olan ayaklarda mantar enfeksiyonu gerçekleşebileceği gibi mantar enfeksiyonuna yakalanan kişilerde de kalınlaşma probleminden dolayı batık sorunu yaşanabilir. Mantar yeterince zor bir hastalık iken batık sorunu çözümü daha zor olduğu için süreci uzatır. Mantarlı tırnak batması kişinin tek başına çözebileceği problemler arasında bulunmaz ve diğer ayakların da durumdan etkilenmemesi için tedavisinin sağlanması şarttır.

 • Kliniğe gelen hasta hekim ile görüşerek muayene olur.
 • Ayakta sorunun tespitinin ardından hasta uygun bir zamanda tedaviye alınır
 • Mantar tedavisinde mantarlı bölgenin kesilmesi ve temizlenmesi önemlidir.
 • Tırnaklara mantar enfeksiyonunu engelleyici ilaç verilir. Bu ilaç ağızdan da verilebileceği için önce karaciğerlerde herhangi bir problem olup olmadığını görmek için tahlil yapılması esastır.
 • Ayaklara uygulanan tedavinin en az 6 ay boyunca devam etmesi gereklidir. Bu aşamada batık da pedikür ya da tel yolu ile düzeltilerek sorunun önlenmesi amaçlanır.

Uzun yıllardır hizmet vermekte olan kliniğimiz ayak sağlığı konusunda kendisini kanıtlamış ilgili ve tecrübeli personelleri ile sizlere hizmet sağlamaktadır. Vücudumuz içerisinde en çok ihmal ettiğimiz bölge olan ayaklarımıza iyi bakmak, bizi hem olası mantar enfeksiyonlarına ya da batık problemlerine karşı koruyacak hem de kendimizi iyi hissetmemizi sağlayacaktır.

Tırnak Mantarının Bitkisel Çözümü Bulunur Mu?

Tırnak mantarı bitkisel çözüm arayışındaysanız, bu çözümün kalıcı olmadığını bilmeniz gerekmektedir. Bitkisel özlerden hazırlanan yağlar ayakları kısa bir süreliğine rahatlatırken enfeksiyonu geçirmez ve batık tedavisinde de bitkiler ile kesin bir çözüme ulaşılamaz. Dolayısıyla bu sorunun cevabının ‘Hayır’ olduğunu söyleyebiliriz. Düzenli kullanım ile alacağınız ilaçlar ve deneyimli personeller aracılığı ile uygulanan ayak bakımı hem mantar hem de batık tedavilerinde sürecin kısa süre içerisinde tamamlanmasına yardımcı olmaktadır.

Tırnak Mantarı ve Batıktan Kaçınmak Mümkün Mü?

Tırnak mantarı ve batıktan kaçınmak şeker hastalığı gibi hastalıklarınız yoksa ya da genetik yatkınlıklar sebebi ile ayak tırnaklarınızın şekli batığa elverişli değilse küçük metotlara dikkat ederek kaçınabileceğiniz durumlar arasındadır.

 • Ayaklarınızın içinde sıkışmadığı, kemik ve tırnak yapısının sabit kalacağı ayakkabılar tercih etmek
 • Ayaklarınızı ihmal etmeden düzenli olarak kişisel bakımını yapmak ve dezenfektan kullanmak
 • Düzenli olarak pedikür yapmak ya da evde kendiniz bakımınızı sağlıyorsanız tırnakları batığa sebep olmayacak şekilde kesmek
 • Sorunla karşılaştığınızı düşünüyorsanız oje kullanmamanız gerekli çünkü bu durumu çok daha kötü yapmakta.
 • Düzenli olarak çorap değiştirmek
 • Ayakları yıkadıktan sonra mutlaka iyi şekilde kurulamak

Mantar hastalığından kaçınmanız için sizlere fayda sağlamaktadır.

Tırnak Mantarı Tedavisi Kliniğimizde Var Mıdır?

Tırnak mantarı tedavileri kliniğimizde uygulanmakla beraber, ayağa dair yaşanabilecek her türlü sorun merkezimizde deneyimli uzmanlarımız tarafından kısa süre içerisinde çözüme kavuşturulmaktadır. Tırnaklarda oluşan mantar ve buna bağlı olarak gelişen batık problemleri dünya üzerinde pek çok kişinin yaşadığı sorunlar arasında yer almakta ve düzenli muayene ve tedavi ile birkaç ay içerisinde bu sorunları hızlıca çözebilmekteyiz. Mantarlı tırnak batması problemi kliniğimize gelmeniz ve tedavi olmak istediğinizi belirtmenizin ardından kısa sürede çözülebilir ve hastanın önerileri dinlemesi durumunda da sorunu tekrar yaşamamak mümkündür.