Anadolu Yakası:

Ihlamurkuyu, ıhlamurkuyu mahallesi alemdağ caddesi, Huzur Sk. no:5 kat:1, 34771 Ümraniye/İstanbul

Avrupa Yakası:

Kartaltepe Mahallesi Torkam E5 Ofis D1 Blok Kat:2 D:36 Sefaköy Metrobüs Durağı, 34295 Küçükçekmece/İstanbul

Deforme Tırnak Bakımı

Deforme Tırnak Bakımı Hakkında

Deforme tırnak bakımı yanlış ayakkabı seçimi, yanlış tırnak kesimi, tırnak hastalıkları ve bazı genetik faktörler nedeniyle gerekli olabilir. Tırnak yemek, tırnakta çizgiler ve girintiler çıkıntılar olması tırnakta deformasyon olduğu anlamına gelir. Deforme tırnak bakımı ayak sağlığı bölümlerinde yapılır ve bu istenmeyen deformeler ortadan kaldırılmış olur. Deforme edilen tırnaklardan estetik kaygı duyulmaktadır. Bu hastalar için ipek tırnak uygulaması önerilmektedir. El ve ayağınızda meydana gelen sorunlar uzman podologlar yardımıyla önce incelenir. Buna uygun olarak doğru bakım bilgisi verilmektedir. Bütün muayeneler ve tedaviler boyunca konforlu ve güler yüzlü hizmet alırsınız. Danışmanlık hizmeti yalnızca bakım öncesi ya da bakım sonrasına özgü değildir. Bakım sonrası danışmanlık da alabilirsiniz. Podoglar bakımdan sonra iyileşme sürecinizi yakından takip ederler ve olası sorularınızı yanıtlarlar.

Tırnak Mantarından Dolayı Tırnak Deformasyonu

Tırnak mantarı yaygın olarak görülen ve bir kere görüldüğünde bir daha görülme olasılığı yüksek olan bir hastalıktır. Mantarlar nemli ve hijyen eksikliği olan yerleri yaşamak için seçerler. Mantar yerleşen tırnak hassaslaşır. Tırnakta zamanla renk değişimi, kalınlaşma ve ileri durumlarda tırnak kaybı meydana gelir. Tırnak mantarının kendi kendine tedavi edilmesi söz konusu değildir. Mutlaka gerekli ilaçlarla tedavi olunması gerekir. Tırnak altına yerleşen mantarların tedavisi uzun süreçli ve zorludur. Bu nedenle hastanın sabırlı olması gerekir. Tırnak mantarının tırnakta yol açtığı deformasyon nedeniyle hasta öz güven eksikliği ve estetik kaygı yaşayabilir. Tırnak mantarıyla beraber tırnakta meydana gelen değişimler şu şekilde sıralanabilir:

 • Tırnağın sararması,
 • Tırnakta ağrı,
 • Tırnak yüzeyinde lekelenme,
 • Tırnağın parçalanmaya başlaması,
 • Tırnaktan kötü koku gelmesi,
 • Tırnağın kolay kırılgan bir yapı haline gelmesi,
 • Tırnak üzerinde beyaz ve sarı çizgiler oluşması hastayı rahatsız edecektir.

Tırnak Mantarından Kaynaklı Tırnak Deformasyonu için Bakım

Tırnak mantarı bakımı gerekli podoloji cihazları ile yapıldığında ortadan kalkar. Etkin bir tedavi sunan bu cihazlar sayesinde uzun süre beklemenize gerek kalmadan estetik kaygılarınızı giderebilir ve sağlıklı tırnaklara sahip olabilirsiniz. Deforme tırnak bakımı yapıldıktan sonra tırnaktan mantar temizlenmiş olup, tırnak sağlıkla uzamasına devam edecektir. Tırnak mantarından kurtulmak için uzmanlar jel uygulaması yapmak isteyebilirler.

Tırnak mantarının tekrar edilme riski yüksek olduğundan bakımla birlikte hastaların dikkat etmesi gereken bazı noktalar olduğu unutulmamalıdır. Mantarlar tıpkı diğer enfeksiyon hastalıklarında olduğu gibi, yeterli bakım yapılmadığında ve hijyen kurallarına dikkat edilmediğinde ortaya çıkmaktadır. Tırnak renginin sarıya dönmesiyle başlayan bu durum, eğer önlem alınmazsa tırnak kaybına neden olabilir. Mantar yüksek derecede bulaşıcı olduğu için diğer tırnaklarda mantardan etkilenebilir ve enfeksiyon kapabilir.

Tırnak Batmasından Kaynaklı Tırnak Deformasyonu

Tırnak batması kişilerin tırnağında ağrı, kızarıklık ve şişme gibi şikayetlerin oluşmasına neden olur. Genellikle batmaların ayak baş parmağında görüldüğü bilinmektedir. Tırnak normalde tırnak yatağına doğru uzar. Ancak tırnak batması durumunda tırnak ayak tırnağının köşesine kıvrılarak gömülür. Tırnak deri içinde kalır. Bu da zamanla iltihap oluşmasına neden olur. İltihapla birlikte akıntı, ağrı ve şişlik semptomları duruma eşlik eder. Genellikle tırnağın uygun şekilde kesilmemesi, yanlış ayakkabı tercihi yapılması gibi durumlar tırnak batmasına neden olur. Eğer tırnak batması problemi uzun süre devam ederse, şiddetli ağrılar meydana gelebilir. Tırnağı batan kişinin diyabet hastası olması halinde ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Tırnak batması diye geçmemek ve mutlaka gereken önlemleri almak gerekir.

Tırnak Batmasından Kaynaklı Tırnak Deformasyonu Nedenleri Nelerdir?

Tırnak batması nedenleri çok çeşitli olmakla birlikte yaygın olanlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Travmadan kaynaklı tırnak yapısının değişikliğe uğraması,
 • Ayak tırnak yapısının çok kavisli olması,
 • Pedikür gibi uygulamaların uygun olmayan şekillerde yapılması,
 • Tırnak boyutu ve tırnak yatağının boyutlarında orantısızlık olması,
 • Ayak tırnaklarının sıkışmasına neden olacak kadar dar çorap ve ayakkabı tercih edilmesi,
 • Tırnakların çok derin ve yanlış kesilmesi hallerine tırnak batması görülme ihtimali oldukça yüksektir.

Deforme olan tırnak için gelişmiş podoloji cihazlarından yardım alınarak tedavi uygulanır. İlerlemiş vakalar için özel tırnak batması aleti tercih edilir. Kimi durumlarda tel uygulaması yapılır. Bu sayede operasyon olmaksızın tırnak batmasından kurtulabilirsiniz.

Tırnak Batmasından Kaynaklı Tırnak Deformasyonu Olmaması için Neler Yapılabilir?

Tırnak batmasının engellenmesi için aşağıdaki önerilere kulak verebilirsiniz:

 • Tırnaklarınızı keserken, köşelerini düz yapın.
 • Tırnaklarınızı asla çok kısa kesmeyin.
 • Eğer kendi tırnaklarınızı kendiniz kesemiyorsanız mutlaka profesyonel yardım alın.
 • Ayaklarınızda dolaşım problemi olması halinde medikal ayak bakım randevusunu ihmal etmeden alın.
 • Ayaklarınızın her zaman temiz ve kuru olmasını sağlayın.
 • Ayak hijyenine önem verin.
 • Ayağınıza küçük gelen ayakkabı giymeyin.
 • Ayağınızın yapısına zarar verecek kadar dar çorap tercih etmeyin.
 • Ayaklarınıza baskı yapan ayakkabılar parmaklarınıza baskı uygulayarak sağlık sorunlarına neden olacaktır. Bu tarz ayakkabılardan kaçının.
 • Çorap kullandığınızda mutlaka pamuklu olanları tercih edin.

Tırnak Batmasından Kaynaklı Tırnak Deformasyonu Tedavileri Nelerdir?

Tırnak batması tedavileri hastalığın şekline, ne kadar ilerlediğine ve hastanın tercihine yönelik olarak seçilebilir. Genellikle tedavi için şu yöntemler tercih edilmektedir:

 • Omega tel sistemi,
 • Podofix bant sistemi,
 • Sulci uygulaması,
 • BS bant sistemi uygulaması,
 • 3TO spange uygulaması tercih edilerek tırnak batmasından kurtulabilirsiniz.

Bu uygulamaların hiç biri sizi sosyal hayatınızdan alı koymaz. Ayrıca zahmetli pansumanlar yapmanızı gerektirmez. Evde dinlenmeniz ve işlerinizi aksatmanız istenmez. İş gücü ve zaman kaybı olmadan tırnak batmasını tedavi etmek artık mümkündür.

Tırnak Batmasından Kaynaklı Tırnak Deformasyonu Tedavileri Seçimi Nasıl Yapılır?

Tırnak batması tedavileri seçimi yapılırken mutlaka uzman bilgisi alınması gerekir. Eğer tırnak, tırnak yatağından çok fazla kaldırılırsa bu durumda oluşan boşlukta mantar üremesi kolaylaşacaktır. Tırnak büyük ölçüde korunmasız kalacaktır. Bu nedenle tel uygulaması için işlem yapacak olan uzmanın batık çeşidine uygun bir sistem tercih etmesi önem taşır. Bir kişi için işe yarayan sistem, diğer kişi için zararlı olabilir. Bu konuda kişinin kendi başına karar almaktan kaçınması ve mutlaka uzman bir kişiye görünerek, uzman tavsiyesine uyması gerekecektir.

Tırnak Batmasından Kaynaklı Tırnak Deformasyonu için Ne Zaman Doktora Gitmek Gerekir?

Tırnak batması tedavisi için doktora gitmek ağrının çok şiddetli olması, ağrının çevreye doğru yayılması ve batma olan alanda yanma olması hallerinde gereklidir. Tırnak batmasının hafif durumlarda evde tedavi edilmesi mümkündür. Ancak bazı durumlarda mutlaka zaman kayıp etmeden hekimle görüşmek gerekir. Aksi halde komplikasyonlar daha da artar. Tırnak batması yaşayan kişilerin damar sertliği ve diyabet gibi hastalıkları olması halinde, tırnak batmasıyla ilgili şikayetler yoğun ve artarak yaşanacaktır. Ayaklara kan akışının daha az gitmesine neden olan her türlü hastalık acil deforme tırnak bakımı gerektirecektir. Belirtiler yaşandığı zaman ihmal etmeden hekime giderek yardım alın ve sağlığınıza kavuşun. Günümüzde uygulanan yöntemlerle acısız, ağrısız ve kısa sürede sonuç almak mümkün oluyor.