Anadolu Yakası:

Ihlamurkuyu, ıhlamurkuyu mahallesi alemdağ caddesi, Huzur Sk. no:5 kat:1, 34771 Ümraniye/İstanbul

Avrupa Yakası:

Kartaltepe Mahallesi Torkam E5 Ofis D1 Blok Kat:2 D:36 Sefaköy Metrobüs Durağı, 34295 Küçükçekmece/İstanbul

Diyabetik El Ayak Bakımı

Diyabetik El Ayak Bakımı Hakkında

Diyabetik el ayak bakımı yapılacak olan kişinin ayakları dikkatli bir kontrolden geçer. Kişinin ayak tabanı, parmak araları, tırnak kenarları detaylı şekilde incelendikten sonra sıra diyabetik el ayak bakımına gelir. Şeker hastası olan kişilerin ayaklarında dolaşım bozukluğu olur. Buna bağlı olarak ortaya his kaybı çıkar. Tırnak kalınlaşması ve tırnak batması gibi problemler diyabetik kişilerde daha sık görülmektedir. Tırnak batması olmaması için tırnakların dikkatlice düz kesilmesi şarttır. Tırnak köşeleri sivri bırakılmamalıdır. Tırnak uçları törpülenir ve tırnak yüzeylerini freze uçlar kullanılarak düzeltmek gerekir. Diyabetli kişilerin tırnak problemleri riski yaşama riski yüksektir. Kişilerin tırnak sorunu varsa mutlaka uygun zamanda müdahale etmek gerekir. BU müdahaleler yapıldıktan sonra ancak ayak altı bakımına geçilebilir. Diyabet hastası olan kişilerin büyük çoğunluğunda ayak altı derisi incelmiştir. Buna bağlı olarak ayak altı derisi hassastır. Topukta yer yer kalınlaşmalar da görülebilmektedir. Ayak altı için bakım yapılırken diyabetik kişilere özgü kremler kullanmak gerekir. Diyabetik kişilere ayak bakımı yapan uzmanın konuda uzman olması şarttır. Ayrıca medikal bakım uzmanının çalışma yaparken topuğu kanatmaması gerekir.

Diyabetik El Ayak Bakımı Öncesinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Diyabetik el ayak bakımında dikkat edilmesi gerekenler başında kişinin kendine ayakta ya da elde his kaybı olup olmadığı gelmektedir. Kendinizi dinleyin, bu bölgelerde karıncalanma, yanma, uyuşma vb. problemler yaşıyor musunuz? Bu belirtileri yaşıyor olmanız diyabet hastalığından kaynaklı olarak sinirlerinizin etkilenmeye başladığı anlamına gelmektedir. Ayakların soğuk olması, ayak renginin soluk ve hatta mor olması, ayaklarda dayanılmaz ağrılar olması da diyabetik el ayak bakımı yapılmasının zamanı geldiğine işaret eder. Elbette bütün bu durumlara neden olan farklı nedenler de olabilir. Ancak genellikle diyabetten şüphe edilmektedir. Bu belirtiler öyle ya da böyle ayağa yeterli miktarda kan gitmemesi anlamına gelmektedir.

Bakım yapacak olan kişinin uzman olmasına özen gösterin. Ayağınızı ve elinizi dikkatlice incelettikten sonra bakıma başlayın. Bakımın hijyenik ortamda yapılması gerekir. Medikal bakım uzmanın tecrübeli olması da tercih sebebi olacaktır. Bu noktalara dikkat ederek bakım yaptırdığınız zaman sonuçlardan memnun kalırsınız.

Diyabetik El Ayak Bakımı Sonrasında Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır?

Diyabetik el ayak bakımından sonra ayakkabı seçimi için akşam üstü alışverişe gidilmesi tavsiye edilmektedir. Çünkü bu zamanda ayaklar en şişkin halini alır. Bu şekilde size en rahat ayakkabıyı seçebilirsiniz. Ayakkabıyı seçerken ayakkabının ayak şeklinde olduğundan emin olun. Yanlış ayakkabı seçimi yapmanız diyabetik el ayak bakımının olumlu etkilerinin yok olmasına neden olabilir. Bir ayakkabı seçimi yaparken onu moda olup olmamasına göre yapmayın. Ayakkabı seçiminde dikkat edilmesi gereken diğer noktalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Bağcıkları ya da cırt cırtlı ayakkabıları seçin. Bu şekilde ayak ayakkabı içinde daha rahat durur.
 • Ayakkabı burnu, ayak parmaklarının ayakkabı içerisinde yeteri miktarda hareket etmesine olanak tanımalıdır.
 • Ayakkabı topuğu 5 cm’den daha az olmalıdır.
 • Ayakkabı tabanı düz ve yumuşak olmalıdır.
 • Yüksek topuklu ayakkabılardan kaçının.
 • Eğer seçtiğiniz ayakkabı ayakta yanmaya ve su toplanmasına neden oluyorsa bu ayakkabıyı bir daha giymeyin.

Diyabetik El Ayak Bakımı Sonrasında Çorap Bakımı Nasıl Yapılır?

Diyabetik el ayak bakımında çorap seçimi yapılırken mümkün olduğu kadar emici kumaşları tercih ettiğinizden emin olun. Pamuklu çorapları tercih edin ve naylonlu çorapları giymekten kaçının. Çorapların lastiği çok sıkı olmamalıdır. Lastiklerin çok sıkı olması, ayak bileğine ve baldıra giden kan akışının azalmasına neden olabilir. Eğer çorabın dikişleri çok kabaysa bunları ters düz ederek giyin ya da hiç giymeyin. Çoraplarınızın mümkün olduğu kadar açık renk olmasını tercih etmeniz önerilmektedir. Her akşam çorabı çıkartırken çorabı kontrol edin. Eğer ayağınızda yara varsa, bu yaralar çorapta mutlaka iz bırakacaktır. Diyabetiklerin çorap seçiminin en az ayak bakımı kadar önemli olduğu unutulmamalıdır.

Diyabetik El Ayak Bakımında Tırnaklar Nasıl Olmalıdır?

Diyabetik el ayak bakımında tırnaklar mutlaka aşağıdaki şartları karşılıyor olmalıdır:

 • Kişi tırnağına erişebilmelidir.
 • Tırnaklar çok kısa kesilmemelidir.
 • Tırnaklar doğru kesim tekniği kullanılarak kesilmelidir.
 • Ellerinde kişinin tırnak makasını kullanmasına engel durum olmamalıdır.
 • Kişinin tırnakları için kendine bakım yapabilecek durumda olması gerekir.
 • Tırnakların kesimi için en uygun zaman banyodan sonrasıdır. Çünkü sıcak su, tırnakların yumuşamasını ve daha kolay kesilmesini sağlayacaktır.
 • Tırnak kesilirken bu iş için özel olarak üretilen tırnak kesme makinesinin kullanılması gerekir.
 • Tırnakların asla ayak parmağı ucundan daha uzun uzamasına izin verilmemelidir. Bu durum ayak yaralarının oluşmasına davetiye çıkaracaktır.
 • Tırnaklar hafifi kıvrımlı ya da düz şekilde kesilebilir.
 • Tırnakların içinde yer alan kirler varsa bunları temizlemek için yumuşak fırça kullanılmalıdır.
 • Tırnak ter bir hamlede kesilmemelidir. Küçük parçalar halinde yavaş kesim yapmak gerekir.
 • Tırnak kesilirken tırnak yatağında deformasyona neden olunmamalıdır.
 • Tırnak kesimi düzenli olarak yapılmalıdır.

Diyabetikler El Ayak Bakımı Nasıl Yapabilir?

Diyabetik el ayak bakımının yapılması kişinin ayaklarını yıkaması ile başlar. Ayaklar her gün yıkanmalıdır. Yıkama sonrasında parmak aralarının kuru kalması sağlanmalıdır. Yıkama sırasında cildi kurutmayan sabunları tercih edin. Sabunlama sonrasında ıslak yer kalması halinde mantarlara davetiye çıkarmış olursunuz. Parmakları kurularken parmakları ayırın. Kaba hareketler yapmayın. Aksi halde parmak arasında bulunan nadir derinin yırtılmasına ve zarar görmesine neden olabilir. Ayaklar uzun süre suda kalmamalıdır. Bu durum ayak derisinin kurumasına ve çatlakların oluşmasına neden olur. Özellikle şeker hastalarının ayak derileri zaten kuru olma eğiliminde olur. Bu da çatlak oluşumuna ve çatlaktan da içeriye mikrop girmesine neden olur. Bu mikroplar ciddi enfeksiyon problemine neden olabilmektedir. Kuru olan ayaklar için düzenli olarak nemlendirici krem kullanımı tavsiye edilmektedir. Nemlendirici krem seçiminin doğru yapılması önemlidir.

Eğer tırnaklarınızda olağan dışı renk değişmeleri, çizgiler vb. görüyorsanız mutlaka uzman yardımı alın. Unutmayın ki mantar hastalığına yakalanmanız halinde enfeksiyon kapabilirsiniz. Kişinin kendi kendini tedavi etmeye çalışması yanlıştır. Tedaviyi işin uzmanları gerekli muayeneleri yaptıktan sonra gerçekleştirebilirler.

Diyabetik El Ayak Bakımında Metabolik Kontrol Nedir?

Diyabetik el ayak bakımında metabolik kontrol kan şekeri düzeyinin yerinde tutulmasını ifade eder. Bununla birlikte kan basıncı, kolesterol ve diğer değerler de olması gerektiği seviyede olmalıdır. Sigara ve alkol kullanımı olmamalıdır. Ayakkabı seçimine dikkat edilmelidir. Kan şekerinin ani düşmesi sağlık için yükselmesinden daha zararlıdır. Bu yüzden yanınızda şekerli bir şeyler bulundurmaya özen gösterin. Bunların hepsi metabolik kontrolü ifade etmektedir. Vücut içinde düzenin sağlanması için gerekli davranışları sergilenmesi önemlidir.

Davranış kontrolü, kontrolle ilgili bütün önerilere uyulması ve bunların alışkanlığa çevrilmesi olarak tanımlanabilir. Diyabetli olan hastaların ayaklarında yara olma eğilimi vardır. Yara iyileşmesi geç ve güç olacağı için mutlaka diyabetik el ayak bakımı yapılmalıdır.