Anadolu Yakası:

Ihlamurkuyu, ıhlamurkuyu mahallesi alemdağ caddesi, Huzur Sk. no:5 kat:1, 34771 Ümraniye/İstanbul

Avrupa Yakası:

Kartaltepe Mahallesi Torkam E5 Ofis D1 Blok Kat:2 D:36 Sefaköy Metrobüs Durağı, 34295 Küçükçekmece/İstanbul

Batık Tırnak Tedavisi İstanbul

Batık tırnaklarda tedavi seçenekleri ile tırnağın tamamı ya da belli bir kısmı yerinden çıkarılmaktadır. Batık tırnak tedavisi İstanbul için genel olarak ameliyat önerilmektedir. Ameliyat önerilerek kadar ağır durumda olan bireyler şu durumlar sonrasına cerrahi müdahaleye ihtiyaç duymaktadır:

 • Tırnak komplikasyonlarını ağırlaştıran kronik rahatsızlık varlığında,
 • Evde önerilen tedavilerin başarısız olması durumunda,
 • Tekrarlayan tırnak batmaları sonrasında.

Tedavide tırnakların mevcut durumuna bağlı olarak işlem yapılmaktadır. Hasta ameliyat öncesinde ilk olarak antiseptik solüsyonlar ile temizlenmektedir. Temizleme işlemi lokal olarak gerçekleşmektedir. Ardından tırnak yatağına özel bir madde ile enjeksiyon yapılmaktadır. Uyuşma hissi bazı durumlarda rahatsız edici olsa da ağrının hissedilmemesi için gerekmektedir.

İşlem öncesinde kanamanın kontrol edilmesi sağlanmaktadır. Bunun için parmaklarda turnike uygulamasından yararlanılmaktadır. Uzman, tırnak ve yatağını ayırmak amacı ile makas ve benzeri malzemelerden yararlanmaktadır. İlk olarak tırnak batmasının olduğu kısım üzerine yoğunlaşılmaktadır. Tırnak batmasının olduğu kısımda dikey bir kesim söz konusudur. Daha sonra tırnağın diğer kısmı çekilme işlemi ile yerinden çıkarılmaktadır. Ardından da batma oluşturan katman belirlenerek bu katmana müdahale sağlanmaktadır.

Batmaya neden olan kısmın yok edilmesi amacı ile koter denen bir malzemeden yararlanılmaktadır. Koter, tırnak kökünü tahrip etmek için kullanılan ısıtmalı ve elektrikli bir cihazdır. Koter kullanımında fenol ve trikloroasetik asit tarzındaki ürünlerden de yardım alınmaktadır.

Uygulama bittikten sonra tırnak kısmının bir daha eskisi gibi uzamadığı fark edilmektedir. Tırnak uzarsa bile yapısı farklı olacaktır. İşlem tamamlandığında vazelin kaplı bandaj ile kapama işlemi yapılacaktır.

Batık Tırnak Tanımı

Tırnak batması özellikle ayak tırnaklarında görülen ve genel olarak acı veren bir sağlık sorunudur. Tırnak batması durumunda tırnağın normal şekilde değil de tırnak yatağına doğru uzamaya çalıştığı görülmektedir. Zaman içerisinde ayak tırnağı köşesi ve kenarları kıvrılarak cilde gömülmektedir. Bu süreç bazı hastalar için sancılı geçse de bazıları için sancı oluşmayabilmektedir. Her iki türlü de batığın zamanında tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde batık oluşan bölgede enfeksiyon meydana gelebilmektedir. Tırnak batması iltihaplanacak kadar ileri bir aşamaya geldiğinde ısı artışı ve akıntı oluşacaktır.

Genel olarak baş parmakta ortaya çıkan bu sorun, tırnak kenarının yumuşak doku üzerine gelmesi şeklinde de tanımlanabilmektedir. Tırnaklar ağrı ve enfeksiyona yol açarak insanların yaşam kalitesini olumsuz şekilde etkilemektedir. Tırnaklarında batma ya da farklı bir sorun yaşayan kişiler için özel üretim ayakkabılar önerilmektedir. Bu sayede tırnakların deriye zarar vermesinin de önüne geçilebilmektedir.

Tırnak Batması Neden Olur?

Batık tırnakların oluşmasının nedenleri arasında ilk olarak sayılabilecek madde tırnak yatağı ve tırnak büyüklüğü arasındaki orantısızlıktır. Tırnak batması tırnakların yanlış şekilde kesilmesine bağlı da gelişebilmektedir. Tırnak batması nedenleri arasında şu maddeler de yer almaktadır:

 • Ayağa uygun olmayan boyut ve özelliklere sahip bir ayakkabı seçimi yapmak
 • Ayak parmaklarını sıkıştıracak şekilde dar çorap tercih etmek
 • Tırnak kesiminde deriye çok yakından girmek
 • Tırnakları kavisli ya da yuvarlak olarak kesmek
 • Tırnaklarda oluşan yara ve infeksiyonlar
 • Kavisli bir ayak yapısına sahip olmak
 • Tırnağın olması gereken şekilde değil de deri içine doğru çıkmaya başlaması
 • Uygun koşullarda yapılmayan pedikür ve manikür uygulamaları
 • Bazı insanlarda görülen ayakların içe doğru kıvrılma hastalığı (kıskaç hastalığı)

Tırnak Batmasının Temel Belirtileri Nelerdir?

Batık tırnakların belirtileri arasında ilk söylenebilecek belirti hassasiyettir. Özellikle tırnağın battığı parmakta şiddetli bir sancı ve hassasiyet oluşmaktadır. Batık tırnak tedavisi İstanbul merkezimiz bu sorununuza kısa sürede çözüm bulabilmeniz amacı ile açılmıştır. Batık tırnaklarda görülen diğer belirtiler aşağıda yer almaktadır:

 • Tırnağın tek tarafında ya da iki tarafında görülen ağrı
 • Batık tırnak etrafında şişlik
 • Batık tırnağın olduğu parmakta ısı artışı
 • İlgili parmağın kızarması
 • Tırnaklarda oluşan irin ya da daha farklı bir akıntı
 • Ayaklara giden kan akışını etkileyen bazı hastalıklar (şeker hastalığı, ateroskleroz vs.)

Tırnak Batmasına İyi Gelenler

Batık tırnakların iyileşmesi için gereken koşulları evde sağlayarak tırnaklarınızın daha kolay bir şekilde iyileşmesine neden olabilirsiniz. Hafif düzey vakalarda evde yapılan uygulamalar yeterli olacaktır. Ciddi tırnak batmalarında ise merkezimizi ziyaret ederek size en uygun tedavi seçeneğini öğrenebilirsiniz. Evde tırnaklarınız için yapabileceğiniz uygulamalar arasında şunlar yer almaktadır:

 • Ilık su banyosu: Ayaklarda özellikle şişlik ve ağrı durumunda ılık suyun faydası büyüktür. Ayak günlük olarak ortalama yarım saat sabunlu ve ılık suyun içerisinde bekletilmelidir. Suyun içerisinde kullanılan sabun zeytinyağlı olarak tercih edilebilmektedir.
 • Elma sirkesi kullanımı: Elma sirkesi ağrı hafifletme ve antiseptik gibi bilimsel olarak kanıtlanmamış pek çok özelliğe sahiptir. Bu nedenle ayaklardaki batığın tedavisinde de önerilmektedir. Sirke uygulanır iken doğrudan yara üzerine uygulanmamalı seyreltilerek tüm ayağa uygulanmalıdır. Ayaklar her gün 20 dakika su içerisinde bekletilmelidir.
 • Batık tırnak korucuyu jellerden yararlanılarak da ayaklarda sorun oluşması engellenebilmektedir. Bu jeller ayakların yapısına zarar vermeyecek karışımdan oluşmaktadır.

Batık Tırnak Cerrahi Tedavi

Batık tırnakların tedavi edilmesi insanların yaşam kalitesini artıracaktır. Tedavide lokal anesteziden yararlanılmaktadır. Lokal anestezi sayesinde ayağın steril arıtımı sağlanmaktadır. Batık tırnak ameliyatı sırasında anestezik ilaç enjeksiyonu aşaması hastaların zorlandığı bir aşamadır. Parmağa giden sinir iletimi bu aşamada bloke edilmekte ve duyuların önüne geçilmektedir. Bu işlem sonucunda cerrahi işlem boyunca hastaların acı hissetmesi beklenmeyecektir. Sinir bloğuna uygulanacak olan uyuşturucu madde insülin iğnesine benzer ufak iğneler ile vücuda verilmektedir. Hastalar insülin iğnesinin vücutlarına girdiklerini hissetseler dahi bu iğnenin acısını hissetmeyecektir.

Batık tırnak ameliyatında uyuşturma sonrasında uygulanan diğer işlem turnikedir. Parmak üzerine yapılan turnike uzmanların kanama kontrolü yapabilmesi için önemlidir. Turnike uygulaması sonrasında tırnağın batık kısmı içeriden çıkarılmaktadır. Buna ek olarak tırnak yatağı da balık ağzı tarzında çıkarılmaktadır. Tırnak batığı olan kısımdan tırnak çıkarılması sonrasında bölgenin iyi bir şekilde temizlenmesi son derece önemlidir. Temizleme iyi yapılmaz ise hastalığın tekrar etmesine neden olabilmektedir. Bunun için küret ile tırnak yatağının kazınarak iyice temizlenmesi önerilmektedir. Ardından da steril su yardımı ile bölgenin yıkanması sağlanmaktadır.

Son işlemde tırnak kenarı cilt dokusuna dikilmektedir. Dikişin alanında uzman biri tarafından yapılması ameliyatın başarı şansını artırmaktadır. Bu sayede tırnak batmasının tekrarlama olasılığı düşmektedir. Dikiş işlemi bittikten sonra parmak üzerine uygulanan turnike çıkarılmakta ve alan steril su ile yıkanmaktadır. Hastaya işlem sonrasında bazı ilaçlar ve ağrı kesici haplar verilmektedir.

Batık Tırnak Tedavi Sonrası

Batık tırnaklar için ameliyat sonraki süreç genel olarak acısız atlatılmaktadır. Batık tırnak tedavisi İstanbul merkezimiz sizlere ameliyat sırasında olduğu gibi sonrasında da profesyonel bir destek sunmaktadır.

Ameliyattan bir sonraki gün pansuman günüdür. Bu kadar kısa zamanda pansuman yapılmasının nedeni hastaların ameliyat bölgelerindeki basıncı azaltmaktır. Ayrıca lokal anestezi etkisi ortadan kalkınca başlayacak ağrının yönetimi de sağlanmaktadır. Batık tırnak ameliyatı sonrasındaki ilk üç gün tırnaklar üzerine herhangi bir müdahale yapılmamalıdır. Ayak özellikle sert darbelerden korunmalıdır.

Eğer siz de batık tırnaklarınız ile ilgili sorunlar yaşıyor iseniz bizlerden yardım alabilirsiniz.