Anadolu Yakası:

Ihlamurkuyu, ıhlamurkuyu mahallesi alemdağ caddesi, Huzur Sk. no:5 kat:1, 34771 Ümraniye/İstanbul

Avrupa Yakası:

Kartaltepe Mahallesi Torkam E5 Ofis D1 Blok Kat:2 D:36 Sefaköy Metrobüs Durağı, 34295 Küçükçekmece/İstanbul

Medikal El ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Medikal el ve ayak bakımı ile evde kişilerin kendi başlarına elde edemeyecekleri etkiler elde edilebilir. Ellerimiz ve ayaklarımız tıpkı vücudumuzun diğer yerleri gibi profesyonel bir bakıma ihtiyaç duyar. Hem sağlık hem de iyi bir estetik görünüm için medikal el ve ayak bakımı şarttır. B bakımlar sterilize ortamda ve doğru teknikle gerçekleşmektedir. Evde gerçekleştirilen kişisel bakım yeterli olmayacaktır. Medikal bakım ise tam bakım ve sağlık sunar. Kişisel sağlık ve estetiğin yanı sıra, kişinin yaşam kalitesini yükseltmesi için de medikal el ayak bakımı almasında fayda vardır. El ve ayak bakımı yapılırken kişi rahatsız edilmez. Kişiye acı verilmez. Ortamın hijyeninden emin olunur. Bu noktaların hepsi dolaşım ve sinir sistemi açısından büyük önem taşımaktadır. Unutulmamalıdır ki eller, dış etkenlere en çok maruz kalan bölgeler arasında yer alır. Bu nedenle bu bölgeye özel bakım yapılması çok önemlidir.

Medikal Ayak Bakımında Batık Tırnak

Medikal ayak bakımında batık tırnak can yakılmadan ve tırnakların çekilmeden yapıldığı bir uygulamadır. Konforlu bir yöntemdir ve tırnak batmalarını engeller. Batık tırnak nedeniyle kişi tırnağında şiddetli bir ağrı hisseder ve yaşam kalitesi düşer. Batık tırnağı olan bir kişi için, çorap giymek bile ciddi bir eziyete dönüşebilir. Ayakkabı teması kişini acı hissetmesine yol açar. Tırnak batmaları sosyal hayatın kısıtlanmasına neden olur. Bu problem kendiliğinden geçmez aksine daha kötü bir hal alır. Medikal el ve ayak bakımı ile batık tırnak sorununa noktayı koyabilirsiniz.

Batık Tırnak için Tel Tedavisi

Merkezimizde uygulanan tel sistemi ile batık tırnak problemini kökünden çözmüş olursunuz. Ağrısız olan bu yöntem sayesinde aynı gün içinde batık tırnaktan kurtulmak mümkün olur. Tel yöntemi tırnağın yeniden batmasını engeller. Tırnağın doğru bir şekilde uzamasını sağlar. Kolay uygulanabilen bir yöntemdir. Hastanın rahatsız olmasına neden olmaz. Ağrı acı yoktur. Tırnak batmaları için çoğu merkezlerde çok acılı olan tırnak çekme yöntemi uygulanmaktadır. Acılı olmasının yanı sıra bu yöntemin çeşitli dez avantajları ve sakıncaları da vardır. Oysa tel sisteminin herhangi bir yan etkisi bulunmuyor.

Medikal Ayak Bakımında Topuk Çatlakları

Medikal ayak bakımında topuk çatlağı kişilerin bu sorundan kurtulmasını sağlar. Topuktaki çatlaklar nedeniyle kişiler ayakta durmakta zorlanabilir ve hatta yürüyemeyebilirler. Her ne kadar basit bir durummuş gibi görünse de aslında topuk çatlakları büyük bir soruna neden olabilirler. Topuk çatlaklarının önlenmesine yönelik bakım yapılması son derece önemlidir. Topuk çatlakları genellikle şu kişilerde görülmektedir:

  • Sürekli çıplak ayakla dolaşan kişilerde,
  • Şeker hastası olanlarda,
  • Tiroid hastalarında,
  • Cildi çok kuru olan kişilerde,
  • Menopoz döneminde,
  • Fazla kilolardan dolayı topuğunda fazla baskı olanlarda,
  • Yüksek topuklu ayakkabıları uzun süre giyen kadınlarda topuk çatlaklarının meydana gelme riski daha yüksektir.

Medikal el ve ayak bakımında topuk çatlağı için tedavi yapılırken kişiye özel steril freze uçlar açılır. Bu uçlar sayesinde topukta meydana gelen çatlak görünüm ortadan kalkar. Kişi kesinlikle derisinde herhangi bir acı hissetmez. Medikal el ve ayak bakımı yaptırıyor olsanız bile mutlaka tedavinin etkili olması için evde temizliğe devam edilmesi ve rutin bakımların yapılması gerekir. Ancak bu şekilde medikal bakımından fayda almak mümkün olur.

Medikal Ayak Bakımında Nasır

Medikal ayak bakımında nasır kalıcı şekilde tekrarı olmaksızın tedavi edilebilmektedir. Deride yoğun keratinleşme yani kalınlaşma nasırlı ayaklarda en çok karşılaşılan sorunlar arasında bulunmaktadır. Nasır nedeni ile kişiler ayaklarında ağrı hissederler. Hissedilen bu ağrının nedeni sanılanın aksine yüzeydeki kalınlaşma değil, kalınlaşmanın altındaki sinirli dokulara yapılan baskıdır. Baskı olduğu için vücut kendini korumaya alır ve deriyi daha da kalınlaştırır.  Bu döngü nasırın daha kötü bir hal almasına ve dokunun giderek daha çok kalınlaşmasına needen olur. Nasır estetik görünümün bozulmasına neden olur ve kişiye acı verir. Nasır probleminden kurtulmak isterseniz düzenli olarak medikal ayak bakımı yaptırmanız gerekir.

Medikal Ayak Bakımında Tırnak Mantarı

Medikal ayak bakımında tırnak mantarı en sık rastlanılan sorunlar arasında yer alıyor. Tırnaktaki renk değişimleri ve şekil bozuklukları mantarın yol açtığı temel problemler arasında yer alıyor. Tırnak mantarları ağrı yapar ve kötü görünür. Kişinin hayat kalitesi düşer. Tırnak mantarı tırnakta kötü bir kokuya da neden olur. Eğer tırnak mantarı tedavisi yapılmazsa, mantar tırnağın köküne inerek tırnak kaybına yol açabilir. İlerleyen durumlarda tırnak kalınlaşmış ve şekil bozukluğu meydana gelmiştir. Tırnak mantarları nemli ortamları sevdiğinden bu ortamı yaratmamak son derece önemlidir. Aksi halde tırnak mantarı tedavisi yapılmış olsa bile, yeniden mantar problemi ortaya çıkabilir.

Medikal Ayak Bakımında Tırnak Mantarı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Medikal ayak bakımında tırnak mantarı tedavisi yapılması için öncelikle kişiye özel olan freze cihazı ile mantarlı olan kısmın tırnaktan temizlenmesi amaçlanır. Kalınlaşan tırnak bu cihaz sayesinde normal kalınlığına getirilmiş olur. tedaviyi kolaylaştırıcı mekanik temizlik podolog tarafından yapılmaktadır. Podologlar sadece kendileri temizlik hizmeti vermekle kalmazlar. Aynı zamanda hastalara yapmaları gereken şeylerle ilgili bilgi de verirler. Ayakların kuru tutulması, nemden uzaklaştırılması ve ayak bakımı gibi konularda kişiler bilgilendirilir. Bu bilgiler sayesinde kişilerin doğru yolda olması sağlanır. Hasta ile uzmanın iş birliği yapması çok önemlidir. Ancak bu şekilde kalıcı sonuçlara ulaşmak mümkün olur. Uzman tarafından belirtilen bütün önerilere uyduğunuzdan emin olun.

Medikal Ayak Bakımında Diyabetli Ayaklar

Medikal ayak bakımında diyabetli ayaklar ayrıca incelenir çünkü diyabet hastası olan kişilerin ayaklarında sorun görülme ihtimali bu hastalığı taşımayan kişilere oranla çok daha yüksektir. Baskı altında kalan ayaklar, yaralanmalar için en açık vücut bölümüdür. Yanlış ayakkabı seçmek, yanlış tırnak kesmek vb. durumlar ayaklarda bazı sağlık sorunlarının görülmesine neden olabilir. Bazı hastalarda sinirler işlevlerini yitirmiş durumda olur. Bu da kişilerin sıcak, ağrı ve buna benzer dış etmenleri hissetmesini engelleyebilir. Diyabet hastaları ayaklarına batan bir şeyi hissetmeyebilirler. Yaralandıkları zaman bunu anlayamayabilirler. Bu durum diyabetli olan kişilerin enfeksiyon kapma riskini ciddi oranda yükseltmektedir.

Medikal Ayak Bakımında Diyabetli Ayaklar için Neler Yapılır?

Medikal ayak bakımında diyabetli ayaklar için yapılanlar aslında kişinin ayaklarında ki sinirlerin durumu ile yakından ilgilidir. Podolog bu kişiler için sinir testi yaparak işe başlar. Bu sayede hastanın hangi seviyede neleri hissedip hissetmediği belirlenmiş olur. Hem ağrı, hem sıcaklık hem de dokunma hissi testleri yapılır. Ayrıca nabız kontrolü de sağlanır. Uzman ayrıca hastaya ayak yaralarının oluşmaması için koruyucu ve önleyici çalışmalar sunar. Kısaca hasta eğitimi verilmektedir.

Medikal Ayak Bakımında Sporcu Ayaklar

Medikal ayak bakımında sporcu ayaklar ayakların aşırı yüke maruz kalması nedeniyle ortaya çıkan bir terimdir. Medikal el ve ayak bakımı nasıl yapılır diye merak edenler işe sporcu ayaklar için gerekli olan koruma amaçlı yöntemlerle başlayabilirler. Bakım sayesinde sporcularda meydana gelebilecek olan performans düşüklükleri de engellenmiş olur.