Anadolu Yakası:

Ihlamurkuyu, ıhlamurkuyu mahallesi alemdağ caddesi, Huzur Sk. no:5 kat:1, 34771 Ümraniye/İstanbul

Avrupa Yakası:

Kartaltepe Mahallesi Torkam E5 Ofis D1 Blok Kat:2 D:36 Sefaköy Metrobüs Durağı, 34295 Küçükçekmece/İstanbul

Ayak Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Ayak bakımı doğru yapılmadığı zaman hem estetik anlamda hem de sağlık anlamında bazı sorunların çıkmasına neden olur. Bu nedenle mutlaka yanlış bilinen ayak bakımı hakkında doğruları öğrenmek ve bunları uygulamak gerekiyor. Ayak bakımı hakkında en yaygın bilinen yanlışlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Nasır için nasır bandı kullanımı,
 • Tırnak mantarı için kekik yakı kullanmak,
 • Ayak topuklarına ponza yapmak,
 • Tırnak çektirmek,
 • Batık tırnağın kuaförde çıkarılması,
 • Nasırlı ayaklar için siğil tedavisi uygulamak,
 • Tırnak mantarı tedavisinde eksik yaklaşımlar ayak bakımının yanlış yapıldığını gösteren inanışlardır.

Tırnak Mantarı Tedavisinde Eksik Yaklaşımlar

Tırnak mantarı tedavisi için sanılanın aksine sadece mantar karşıtı yani anti fungal tırnak damlası kullanmak yeterli olmaz. Bazı durumlarda mantar o kadar ilerlemiştir ki, hekimlerin ağızdan alınması gereken ilaçlardan verdiği görülmektedir. Mantarlı tırnak için mantar karşıtı damlaların işe yaraması isteniyorsa mutlaka uygulama öncesinde mantarlı yüzey iyice temizlenmelidir. Deforme olan kısım törpü ile detaylı bir şekilde temizlenmelidir. Ancak bu şekilde damlanın ulaşması gereken yere ulaşması mümkün olacaktır. Deforme tırnak sünger gibi bir yapıya sahip olacaktır. Bu da mantarın sevdiği alanın oluşmuş olduğu anlamına gelir. Bu nedenle ayak bakımı doğru şekilde yapılarak, mantarın sevdiği ortam yok edilmelidir.

Tırnak Mantarı Tedavisinde Doğru Yaklaşım Nedir?

Tırnak mantarı tedavisinde doğru yaklaşım için öncelikle düzenli medikal bakım gerekmektedir. Medikal bakım ile birlikte deforme olan kısmın derinlemesine ve detaylı bir şekilde temizlenmesi mümkün olur. Aksi halde kişi evde kendi başına ne kadar ilaç kullanırsa kullansın, yeterli temizlik sağlanmış olmayacaktır. Mutlaka anti fungal ürünler kullanılmalıdır. Bu şekilde mantar öldürülmüş olur. Ayrıca ayaklar ıslandıktan sonra iyice kurulanmalıdır. Bunun için kurutma makinesinin soğuk tarafından yardım alınabilir. Sadece havlu ile mantarlı bir tırnağı kurulamak yeterli olmayacaktır. Tırnak (mantarlı olan) süngersi yapısı ile ıslaklığı kendine çeker ve mantar oluşumuna davetiye çıkarır.

Nasır ve Siğil için Tedavilerin Karıştırılması

Nasır ve siğil tedavisinde genellikle hastalar tedavi yöntemlerini karıştırmaktadır. Nasır, sürtünmeden ya da fazla bası alınmasından dolayı ortaya çıkar. Nasırda cilt kalınlaşması vardır. Nasır eğer düzgün medikal bakımlarla tedavi edilirse ve sebebi ortadan kaldırılırsa yeniden kendini tekrar etmez. Ancak siğilde virüs söz konusudur. Virüsler cildi deforme etmiştir. Virüsün ölmesi halinde ancak iyileşme meydana gelebilir. Virüsü öldürmek için mutlaka dermatolog kontrolünde işlem yapılmalıdır. Virüsün bulaşıcı olduğu unutulmamalıdır. Ancak dermatologlar siğilleri tedavi etmek için yetkili kişilerdir.

Nasır ve Siğil Birbirinden Nasıl Ayırt Edilir?

Nasır ve siğilin ayırt edilmesi sanıldığı kadar zor değildir. Aşağıdaki maddelere dikkat ederek ayağınızdakinin siğil mi yoksa nasır mı olduğunu anlayabilirsiniz:

 • Siğil sadece yanlardan sıkmanız halinde acırken nasırlar üzerine ne zaman basarsanız o zaman acır.
 • Genellikle siğillerin üzerinde siyah noktalar şeklinde kanamalar vardır ancak nasır üzerinde kanama olmaz.
 • Nasırda cildin kalınması ile cildin dokusunda bozulma meydana gelmez. Ancak parmak izi gibi cilt şekli kalır. Siğilde ise yanmış ya da su toplanmış gibi cilt izi bulunur.

Ayak bakımına başlamadan önce mutlaka problemin doğru şekilde tespit edilmesi gerekecektir. Uzman bir dermatolog probleminizin ne olduğunu tespit ederek buna uygun çözüm sunar.

Topuklara Ponza Yapılması

Topuklara ponza yapılması sanılanın aksine ayak sağlığı için faydalı değildir. Banyodan sonra ponza uygulanması uzun süre su içinde kalan cildin kabarmasına neden olur. Yani bu işlemde canlı doku ile ölü doku birbirine karışmış haldedir. İkisini ayırt etmek mümkün değildir. Ayakların suyun içinde bekletilerek yapıldığı pedikürde de aynı şey geçerlidir. Topuklara ponza yaparken aslında ölü derilere müdahale etmek isterken, siz canlı deriye de müdahale etmiş yani ona zarar vermiş olursunuz. Canlı dokuya müdahale etmeniz nedeniyle doku kendini saldırı altında hisseder ve kendini korumaya almak ister. Kendini korumaya almak istediği için de kalınlaşır. Bu nedenle topuklara ponza yapılmamalıdır.

Tırnak Mantarından Dolayı Tırnağın Çekilmesi

Tırnak çekilmesi tırnağın kalıcı olarak zarar görmesine neden olabilir. Batık tırnaklar ve özellikle mantarlı tırnaklar için tırnak çektirme yönteminden faydalanan kişilerin sayısı az değidir. Tırnak çekilmesi halinde aslında sorundan kurtulmuş olmuyorsunuz. Aksine yine sorunlu gelecek bir tırnak için zemin hazırlıyorsunuz. Tırnak çekimi sırasında başka sorunlar da meydana gelebiliyor. Örneğin çekim sırasında tırnak yatağı bozulabilir. Ya da yen tırnak daha kötü bir şekilde uzayarak tırnak yapısı daha kötü bir hal alabilir. Bu durumda tırnak batması gibi diğer sorunlar otomatik olarak meydana gelir. Tırnak çektirmeniz gerekmiyor. Mantarlı ya da batık tırnaklarınız için uzman bakım hizmeti almanız gerekiyor. Podoloji merkezine gitmeniz halinde uzmanlar sizin için en uygun hizmetin ne olduğunu tespit eder ve bunu uygular.

Batık Tırnağın Kuaförde Çıkarılması

Batık tırnağın kuaförde çıkarılması iyi bir fikir değildir. Bunu ilk yaptığınız zaman anlık bir rahatlama yaşarsınız. Ancak bu his, yöntemin iyi olduğu anlamına gelmez. Tırnak yeniden uzadığı zaman yeniden batıkla uğraşmanız gerekir. Aynı yere tırnak sürekli uzadıkça batık yapmaya başlar. Yani sorunu kökünden çözmemiş olursunuz. Sürekli batık tırnak çıkarmanız gereken bir döngünün içine girmiş olursunuz. Kuaförde batık tırnağın çıkarılmasının farklı yan etkileri de vardır. Örneğin kuaför ortamında eğer gerekli sterilizasyon çıkarılmazsa tırnağınızın virüslere ve bakterilere maruz kalması büyük bir olasılıktır. Batıklı tırnaktan kurtulmanız için kuaför vs. değil, uzman ayak bakımı yapan yerlerden hizmet almanız gerekir. Aksi halde sürekli aynı sorunla karşılaşır ve daha büyük sorunlar için risk altında olursunuz. Batık tırnaktan kurtulmak için tel takımı hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Nasır için Nasır Bandı Kullanarak Tedavi Yapmak

Nasır için nasır bandı kullanarak tedavi yapılması sakıncalıdır. Her ne kadar çok yaygın uygulanan bir yöntem olsa da, bu yöntemin bazı sakıncaları bulunur. Nasır bandı içinde salisilik asit, nasırlı dokunun yanmasına neden olur. Nasrın köküne ulaşılmamış olur. Mor boyasıyla ayağınız da boyanır. Ayrıca bu nedenle nasırlı bölgeler temizlenirken, canlı dokudan nasırlı dokunun ayırt edilmesi daha zor bir hale gelir. Önce nasır bandının verdiği zararın bertaraf edilmesi ve ardından nasıra müdahale edilmesi gerekir. Mutlaka uzman ayak bakımı hizmeti veren yerlere gidin ve buralardan hizmet alın. Kendi başınıza ayağınıza müdahale etmeniz halinde mevcut durumun daha kötü bir hal almasına neden olabilirsiniz.

Evde Ayak Bakımı için İpuçları Nelerdir?

Evde ayak bakımı ipuçlarından bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Ayaklarınızı her zaman kuru tutun.
 • Çoraplarınızı sık sık değiştirin.
 • Naylon çoraplar giymeyin. Pamuklu çoraplar tercih edin.
 • Ayaklarınıza masaj yapmayı ihmal etmeyin.
 • Ayaklarınızı her gün su ve sabun kullanarak yıkayın.
 • Özellikle parmak aralarının iyice kurulandığından emin olun.
 • Tırnaklarınızı düz ve kısa kesmemeye özen gösterin.
 • Profesyonel ayak bakımı yapan kişilerden hizmet alın.
 • Ayak bakımında doğru bilinen yanlışlardan Doğru bakım tekniklerini uygulayın.
 • Doğru ayakkabı seçimi yapın.