Anadolu Yakası:

Ihlamurkuyu, ıhlamurkuyu mahallesi alemdağ caddesi, Huzur Sk. no:5 kat:1, 34771 Ümraniye/İstanbul

Avrupa Yakası:

Kartaltepe Mahallesi Torkam E5 Ofis D1 Blok Kat:2 D:36 Sefaköy Metrobüs Durağı, 34295 Küçükçekmece/İstanbul

Ayak Mantarının Gelişimi Nasıl Fark Edilir?

Ayak mantarı gelişimi oldukça hızlı bir şekilde olur. Ayak mantarı ile mücadele edebilmek için ayak sağlığına önem vermek gerekir. Mantarların neden olduğu bu deri hastalığı tırnak kaybına dahi neden olabilir. Çoğu insan hayatında tırnak mantarı ile karşılaşır. Mantarların her türü sıcak ve nemli alanları sever. Bu nedenle ayakta mantarla uygun bir alan olması halinde mantar burada gelişecektir. Ayakkabı üzerinde uzun süre ayağın kalması, çalışan insanların ayakkabılarıyla saatlerce durmaları, ayakların sürekli terlemesi ve özellikle yıkandıktan sonra ayakların kurulanmaması durumları ayak mantarının gelişimine neden olur. Genellikle mantar olduğu zaman, kırmızı bir kısım olur. Bu kırmızılık tedavi edilmediği zaman, cild gittikçe pullu ve döküntülü bir hal alır. Döküntü kişinin inanılmaz derece kaşıntı duymasına neden olarak hayat standardını düşürebilir. Ayak mantarının tedavi edilmesi için için profesyonel bakım alması ve podoloğa danışması gerekir.

Ayak Mantarının Görsel Belirtileri Nelerdir?

Ayak mantarı görsel belirtileri bir kişinin ayak mantarına sahip olup olmadığını anlamasına yardımcı olur. En çok karşılaşılan görsel belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Ayak tabanında lekeler ve kırmızılıklar oluşur.
 • Ayak parmakları arasında yarılmalar olur.
 • Ayak tırnakları kalınlaşır.
 • Tırnak rengi değişmeye başlar.
 • Tırnaklar soyulur ve daha ileri durumlarda tırnak kaybı yaşanır.

Ayak mantarı kimi zaman tırnaklara da bulaşarak burada da bazı görsel belirtilere neden olurlar. Mantar olan tırnak sarı renklidir. Tırnak şekilsizleşmeye başlar.

Ayak Mantarının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ayak mantarı tedavisi yapılırken kişinin mantar oluşumuna neden olacak her türlü ortamdan uzak durması gerekir. Kişinin ayak sağlığına dikkat etmesi en etkili adım olacaktır. Kişilerin ayaklarını her gün düzenli olarak temizlemesi ve bunun yanında bul su ile temizlik yapıldıktan sonra ayakların iyice durulanması istenecektir. Ayak parmakları havlu ile güzelce ıslak kalmayacak şekilde durulanmalıdır.

Ayak mantarı oluşmaması için özellikle yaz gibi sıcak havalarda kapalı ayakkabılar giyilmemelidir. Ayrıca ter emme özelliği olan çoraplar tercih edilmelidir. Kişinin ayakları eğer terliyorsa kişi pudralar da kullanabilir. Bu şekilde mantar oluşumunu tedavi etmek mümkündür.

Ayak Mantarının Tedavisi için Hangi Doktora Gitmek Gerekir?

Ayak mantarı tedavisi için doktora gidecekseniz cildiye doktorunu ziyaret etmeniz gerekecektir. Hekim tedavi yapılması için mantar krem ya da sprey tercih edebilir. Bazı durumlarda hekimin oral olarak kullanılması gerekecek anti fungal ilaçların kullanılmasını da isteyebilir. İlaçlar mantar tedavisinin etkili olması için düzenli olarak kullanılmalıdır. Her gün aynı saatte kullanılacak olan ilaç sayesinde mantar hastalığı da ortadan kalkacaktır. Ayrıca temizlik ilkelerine de uyuyor olmak gerekir. Kişi ne kadar düzenli ilaç içiyor olursa olsun, eğer ayak temizlik ilkelerine dikkat etmiyorsa mantar oluşma riski oldukça yüksektir.

Ayak Mantarının Önlenmesi için Hangi Önlemler Alınır?

Ayak mantarı önlenmesi için önlemler alınması en az ilaç tedavisi kadar etkili olacaktır. Bu önlemlerden en etkili olanlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Çok terleyen kişiler mutlaka yanlarında yedek çorap almalılar.
 • Ayakların nefes almasını sağlayan özel çoraplar tercih edilmelidir.
 • Kesinlikle umumi duş gibi alanlarda çıplak ayakla dolaşılmamalıdır.
 • Soyunma odalarında, havuzda, spor salonu gibi ortak kullanım olan alanda çıplak ayakla dolaşılmamalıdır.
 • Ayaklar yıkandıktan sonra iyice durulanmalıdır.
 • Kişisel olması gereken havlu ve tırnak makası gibi eşyalar kesinlikle paylaşılmamalıdır.

Ayak mantarı ayaklardaki cildin etkilenmesi ile ortaya çıkar. Tinea isimli mantar ayakta büyüdüğü zaman kişi ayak mantarına yakalanmış olur. Mantarı diğer kişiler doğrudan temas ile ya da dolaylı temas ile kişinin kapması mümkündür. Özellikle sıcak ve nemli olan alanlarda bu mantarlardan çok vardır.

Ayak Mantarının Tedavisi için Hangi İlaçlar Kullanılır?

Ayak mantarı tedavisi için kullanılan ilaçlar çok çeşitlidir. Bu ilaçlar arasında en sık şunlar tercih edilmektedir:

 • Mikonozaol,
 • Terbinafin,
 • Lotrimin AF,
 • Butenafin,

Bu ilaçlar sayesinde mantar kolayca tedavi edilebilir. Bazı durumlarda ayak mantarı nedeniyle ortaya çeşitli komplikasyonlar çıkabilir. Ayakta şişme, ağrı ve yanma hisleri meydana gelebilir. Ayak mantarını önleme yollarından faydalanarak bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Ayak Mantarının Belirtileri Nedir?

Ayak mantarı belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Ayakta içi su toplamış yaralar,
 • Hoş olmayan ayak kokusu,
 • Kırmızı döküntüler,
 • Kırık ve pullu cilt,
 • Ayakta kaşıntı,
 • Ayakta yanma hissi olduğu zaman ayak mantarından şüphe edilir.

Eğer erken tanı konulup tedavi yapılmazsa bu durumda mantar tırnaklara kadar sıçrar. Ayrıca deri bütünlüğü bozulur ve dışarıdan bakteri girişi olur. Bu durum daha şiddetli olan ikincil enfeksiyonların meydana gelmesine neden olur. Mantar enfeksiyonları çok kolay bulaşır. Bu enfeksiyona sahip olan kişi ile ortak havlu kullanmak bile mantarın diğer kişiye geçmesine yol açabilir. Bu nedenle kişisel eşyaların paylaşılmaması gerekir.

Ayak Mantarının Tanısı Nasıl Konur?

Ayak mantarı tanısı konması için fizik muayene yapılması gerekir. Bazı durumlarda hekim deri döküntüsünden kazı yapar ve mikroskop altına incelemelerde bulunur. Bu şekilde hastalığa kesin tanı koymak mümkündür. Erken tanı konması halinde tedavi için deri üzerine sürülen kremler kullanılabilir. Mantar enfeksiyonu genellikle tekrar eden inatçı bir hastalıktır. Eğer tanı konduktan sonra mantarın ileri dönem olduğu fark edilirse bu durumda krem tedavisinden olumlu sonuç almak mümkün olmayabilir. Bu durumlarda hekimler ağızdan alınan mantar ilaçlarının kullanımını önerebilirler. Tırnak tutulumu olduğu zaman tedavi güçleşir ve en az 3 ay mantar öldürücü ilaç ile birlikte 1 sene boyunca tırnak cilası kullanılır.

Ayak Mantarının Tedavisinde Antibiyotik Kullanılır mı?

Ayak mantarı tedavisinde antibiyotik ileri vakalar için kullanılabilir. Uzun süreli tedavilerde hastaların düzenli olarak anti biyotik kullanması gerekecektir. Tedavinin erken kesilmesi halinde mantarın dirence güçlenir. Bu durum tedavinin daha da güçleşmesi ile sonuçlanır. Bazı durumlarda, özellikle tedavinin çok geç kalındığı vakalar için kişinin hastaneden yatması ve damar yolu ile anti biyotik tedavisine başlaması gerekebilir. Mantar enfeksiyonunu önlemek için yapılması gerekenleri uygulayarak kişi tedavi sürecini çok daha rahat atlatabilir.

Ayak mantarı olan kişiler, ayaklarının günlük bakımına dikkat etmelidir. Ayrıca sık örülü pamuklu çoraplar giymelidir. Naylon çoraplar tercih edilmemelidir. Ayağı çok sıkan ayakkabılar tercih edilmemelidir. Ayakkabı seçimi çok dikkatli yapılmalıdır. Ayakların içinde rahat ettiği ayakkabıler giyilmelidir. Kişinin duştan çıktıktan sonra kullandığı havlu kesinlikle ona özel olmalıdır. Havluyu başka kimse kullanmamalıdır. Ortak terlik kullanımından da kaçınmak gerekir. Terlik kişisel bir eşyadır.

Ayak Mantarının Türleri Nelerdir?

Ayak mantarı türleri toplamda 3 tanedir. En sık karşılaşılan mantar türü parmak arası mantarıdır. Bunun dışında makosan ve kabarcıklı olmak üzere 2 tane daha mantar türü bulunmaktadır. Genellikle küçük parmak arasında olan ayak mantarı türüne parmak arası mantarı denir. Bu tür ayak mantarı kişinin kaşıntı duymasına, ayaklarında pullanma ve yanma olmasına neden olur. Makossen ise kuruluk ve kaşıntı yapar. Kabarcıklı olan mantar türü en az görülendir. Kabarcıkların aniden patlaması ile oluşur ve hem ayak alt kısmında hem de üst kısmında meydana gelebilir.