Anadolu Yakası:

Ihlamurkuyu, ıhlamurkuyu mahallesi alemdağ caddesi, Huzur Sk. no:5 kat:1, 34771 Ümraniye/İstanbul

Avrupa Yakası:

Kartaltepe Mahallesi Torkam E5 Ofis D1 Blok Kat:2 D:36 Sefaköy Metrobüs Durağı, 34295 Küçükçekmece/İstanbul

Ayak Tırnak Batması

Ayakta tırnak batması sık sık yaşanabilen sorunlardan birisi olmakla beraber, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülebilen bir problemdir. Topuklu ayakkabı ve sivri uçlu ayakkabı kullanımı daha fazla olduğu için kadınlarda erkeklere kıyasla daha fazla tırnak batması sorunu görülür. Ayak tırnak batması tedavisi uygun yöntemler ile sağlanabilir.

Ayakta Neden Batık Olur?

Batık görülmesi nedenleri şu şekilde basit bir şekilde özetlenebilir.

 • Yanlış ayakkabı giyilmesi sonucu tırnaklarda deformasyon görülmesi
 • Yanlış tırnak kesilmesi sonucunda tırnakta batık oluşumu
 • Doğuştan gelen tırnak şekli
 • Tırnakların mantar enfeksiyonuna bağlı olarak zaman içerisinde gömülmesi

Tırnaklarda batık sorununa sebebiyet verebilmektedir.

Tırnaklarda Batığın Tedavisi Var Mı?

Tırnaklarda batık tedavisi var mı sorusu bu konudan mustarip olan birçok kişinin sorduğu sorular arasında yer almaktadır. Elbette, uzman bir podolog ve dermatolog ile beraber çalışılması, uzmanların önerilerinin eksiksiz bir şekilde dinlenmesi ve düzenli şekilde medikal bakımların yaptırılması halinde batık sorunun tedavisi bulunmaktadır. Dünya üzerinde ayak bakım ve sağlığı ile ilgili gerekli eğitimleri almış ve aktif olarak hizmet veren birçok podolog bulunmakta, kliniğimizde de batık tedavisi başta olmak üzere mantar, nasır ve topuk tedavisi alanlarında ayak sağlığına dair tüm işlemler gerçekleştirilmektedir.

Batık Tırnak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tırnakta batık tedavi süreci başlangıç aşamasında evde düzenli uygulamalar ile büyük ölçüde engellenebilse de tırnakta batığın fark edilmesi, ağrı sızı ve enfeksiyona dönüşmüş hali ile mutlaka bir uzman desteği gerekebilir. Tırnakta batık süreci şu şekilde işlemektedir.

 • Randevu alınan zaman diliminde podoloğa gidilerek ayak muayenesi yaptırılır.
 • Bu esnada ayak sağlığına dair hastaya bilgilendirme yapılır ve uygulanacak tedavi ile ilgili bilgi verilir.
 • Tırnak batmasının ne boyutta olduğuna dair inceleme sonrası uzman uygulamaya başlar.
 • Ayakların 15 ila 20 dakika kadar sıcak suda beklemesi sağlanır. Bu aşamada enfeksiyonu önleyecek ve ayağın sterilize olmasını sağlayacak maddeler suyun içerisine eklenir.
 • Ayak derisi yumuşadıktan sonra sterilize edilmiş olan cihazlar ile tırnakların ölü derileri alınır ve batığın ne derece ilerlediği incelenir.
 • Tırnak batması tedavisinde uzman tırnağın tamamını çekmez ve yanlış bir müdahaledir. Batık olan tırnağın yalnızca gömülmüş olan bölgesine işlem yapılması ve doğru şekilde kesildikten sonra tırnağa atel uygulaması yapılır.
 • Atel tırnak şekli, batığın durumuna göre birkaç farklı şekilde uygulanabilir.
 • Uygulama sonrasında her iki kenarından tırnak ortasına uzanan bir tel, tırnak batması problemini çözüme kavuşturur.
 • Bu aşamadan sonra hasta normal hayatına herhangi bir istirahat gerekmeksizin dönebilir.

Tırnak Batığı Kaç Seans Sürmektedir?

Tırnak batığı tedavisi seans sayısı 2 seans ile 3 seans aralığında değişebilmektedir. Elbette bu durum ayak tırnak batması problemi yaşayan hastaların batıklarının durumuna ve ilk seanstan sonra ne kadar yol aldıklarına bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Herkeste tedavi süresi farklı olarak işlemektedir. Genellikle 2. ya da 3. seans arasında sorun tel yardımı ve düzenli bakım sayesinde çözülür. Seanslar arası ortalama olarak 4-5 haftadır. Hem erkeklerde hem de kadınlarda süreç bu şekilde ilerlemektedir. Kişi seanslar arasında ayaklarına dikkatli bakmalı ve uzmanın önerilerini dinlemelidir.

İlerlemiş Tırnak Batmalarında Tedavi Nasıl Yapılır?

İlerlemiş tırnak batığında tedavi süreci daha dikkatli şekilde yapılmalıdır. Enfeksiyon kapan, irin problemi yaşayan ve hastanın yürürken zorlandığı batık türlerinde sadece tel uygulaması yeterli olmayacaktır. Bu durumda batığı oluşturan alandaki tırnak dokusunun oradan alınması gerekmektedir. Zira batık bölgesinde tırnak olmaya devam ettikçe nemlendirici etki devam edecek, yürümek gibi eylemler sırasında yumuşak etle temas eden tırnak buradaki yarayı daha fazla aşındıracaktır. Bu da problemin gittikçe büyümesine neden olmakta, enfeksiyon riski taşıdığından diğer birçok hastalığa da davetiye çıkaracaktır. Bu sebepten tırnak sabit tutularak yalnızca batığın oluşturduğu bölgedeki tırnak kesilmek sureti ile çıkarılır. Doktora danışarak alınmış olan antibiyotikler ile sorun kısa sürede çözülür ve yara kurur.

Tırnak Batığı Tedavisi Acıtır Mı?

Tırnak batığı tedavisi acı durumu işlem öncesinde bölgeye sürülen kremler dolayısı ile fazla değildir. Bununla beraber batığın çıkarılması sırasında bu işte uzman olan podologlar görev yaptığından ötürü kişi ciddi bir ağrı problemi yaşamaz. Çok küçük olarak yorumlanabilecek sızı problemleri yaşanabilir. Bu problem tırnak batmasına bağlı olarak gelişen enfeksiyonun getirdiği acı düşünüldüğünde oldukça düşük bir seviyededir.

Tırnak Batığı Tedavisi Sırasında Neye Dikkat Edilmeli?

Tırnak batığı tedavisi sırasında dikkat edilmesi gereken birçok unsur bulunmaktadır. Öncelikle tedavi 2 ya da 3 ay devam edeceğinden ve tedavi sonrasında batık tekrarlama riski bulunduğundan, bu riski en aza indirmek için podoloğun vermiş olduğu önerileri dikkatle dinlemek gerekmektedir.

 • Sivri burunlu ve ayağın içerisinde sıkışacağı ayakkabıları giymekten kaçınmak
 • Tırnakları düz ve köşeli şekilde törpülemek
 • Düzenli olarak ayak bakımlarını yapmak (Düzenli pedikür batık tedavisini azaltıcı etki yapmaktadır)
 • Kişinin sağlığına dikkat etmesi ve kilo dengesini koruması ( Aşırı kilo tırnak batmasına sebebiyet verebilmektedir)
 • Mantar oluşumu ile başlayan süreç ile beraber tırnak batmasına zemin hazırlamamak için başkasının ayakkabılarını giymekten kaçınma ve nemli alanlarda mutlaka ayakkabı ile gezme

Şeklinde davranmak gerekmektedir. Ayak tırnak batması tüm bu süreçler doğru şekilde uygulandığında korkulacak bir problem olmaktan çıkar. Siz de kliniğimize gelerek bu süreci en kısa sürede tamamlayabilirsiniz.