Anadolu Yakası:

Ihlamurkuyu, ıhlamurkuyu mahallesi alemdağ caddesi, Huzur Sk. no:5 kat:1, 34771 Ümraniye/İstanbul

Avrupa Yakası:

Kartaltepe Mahallesi Torkam E5 Ofis D1 Blok Kat:2 D:36 Sefaköy Metrobüs Durağı, 34295 Küçükçekmece/İstanbul

Batık Tırnak Nedir ve Neden Oluşur?

Tırnak batmasında uygulanması gereken bakım bireylerin bu süreci çok daha kısa sürede atlatmasını sağlayacaktır. Batık tırnak bakımı için uygulanabilecek birkaç adım aşağıda yer almaktadır:

 • Bireyler batık yaşadıkları tırnaklarının altına pamuk yerleştirerek batığın iyileşmesini sağlayabilmektedir. Pamuk yerine mumlu diş ipi koymak da tırnak batmasının verdiği acıyı azaltabilmektedir.
 • Bakım sırasında ayakların günlük olarak 3 ya da 4 kez ılık suda bekletilmesi önerilmektedir. Uygulama sayesinde tırnak cilt dışında değil kenar üzerinde büyüyebilmektedir.
 • Batık yaşanan ayakların ılık suda bekletildikten sonra kuru kalması gerekmektedir.
 • Tırnaklarda batma yok olana kadar kesme işlemi önerilmemektedir. Bunun yerine tırnakların doğal şekilde uzamasını beklemek daha sağlıklı olacaktır.
 • Tırnak üzerinde uygulanan kremler enfeksiyonun geçmesine yardımcıdır. Tırnak üzerine krem uygulaması yapıldıktan sonra bandaj kullanılarak kapatılmalıdır.
 • Tırnakların rahatça hareket edebilmesi ve deriye zarar vermemesi için rahat ayakkabılardan yararlanılmalıdır. Bunun için sandalet ya da önü açık olan diğer ayakkabıları tercih edebilirsiniz.
 • Asetominofen ve buna benzer pek çok ağrı kesici ayak ağrısının hafiflemesini sağlamaktadır. Bu nedenle bir uzmandan görüş alınarak kullanılabilmektedir.

Batık tırnağın tanımı ve oluşum nedenleri tırnağın tedavisi üzerinde etkilidir. Batık tırnak, tırnağın normal olarak uzamadığı ve tırnak yatağına doğru ilerlediği acı veren bir işlemdir. Genel olarak ayakların parmağında görülen batık tırnaklar acı verebilmektedir. Batan tırnaklar zaman içerisinde ayak parmağının köşe ya da kenarına kıvrılmaktadır.

Batmalar genel olarak iltihap gelişimi ile sonuçlanabilmektedir. Bu durumda bireylerin vücut ısıları kontrolsüz bir şekilde artacaktır. Şişlik, akıntı ya da kramplar da tırnak batması ile bir arada ilerleyecektir.

Tırnakların büyüklüğü ve tırnak yatağı büyüklüğü arasında yer alan orantısız denge batıklara neden olabilmektedir. Bu duruma ek olarak tırnakların olması gerekenden farklı şekilde kesilmesi, anne ya da babadan gelen kalıtsal tırnak sorunları ve rahat olmayan ayakkabı kullanımı da batık tırnak oluşturabilmektedir. Ayrıca aşağıda yer alan nedenler ile de batık tırnakların oluştuğu gözlenmiştir:

 • Ayak tırnaklarında oluşan akut yaralar
 • Tırnakların rahatsız olacağı çok dar ve havasız ayakkabılar kullanmak
 • Tırnakların çok kısa kesilmesi
 • Tırnakların farklı nedenler ile yerinden çıkması
 • Kavisli ayak tırnakları
 • Ayağa uygun şekilde gerçekleşmeyen manikür ve pedikür işlemleri
 • Doğal yoldan tırnakların içe doğru kıvrılması

Batık Tırnak Belirtileri

Tırnak batmasında meydana gelen belirtiler arasında en sık oluşan belirti acıdır. Tırnağın bir tarafından ya da iki tarafından gerçekleşen acı çoğu zaman temas ile artmaktadır. Acıya ek olarak batmalarda görülen belirtiler aşağıda yer almaktadır:

 • Tırnak yatağında beliren hassasiyet
 • Tırnak çevresinde akıntı ya da akut gelişen ısı artması
 • Tırnak çevresinde şişlik
 • Tırnaklarda kızarma

Tırnaklarınızda şu durumlar var ise vakit kaybetmeden bir uzmana danışmanız gerekmektedir:

 • Parmak uçlarında oluşan ağrı ya da rahatsızlık durumu
 • Ayaklarda kan akışını zayıflatan diyabet gibi kronik sorunlar
 • Tırnak yatağında irin nedeni ile ortaya çıkan kızarma
 • Ateroskleroz ve buna benzer bir sağlık sorunu

Bebeklerde Batık Tırnak Oluşumu

Batık tırnakların bebeklerde görülmesi günümüzde oldukça sık karşılaşılan bir sorundur. Batık tırnak bakımı yapılır iken tırnağın bebeğe ait olması durumunda daha hassas davranılmalıdır. Batık tırnak bakımı kadar batık tırnakların kesilmesi konusunda da titiz davranılması gerekmektedir. Özellikle bebekler için acı verici olan bu durum tırnakların kırmızı ve şiş bir hal almasına yardımcı olmaktadır. Bebeklerin tırnaklarında batma nedeni ile rahatsız edici bir akıntı ortaya çıkabilmektedir. Çoğu zaman batık tırnaklar bebeklerin yürümesine de engel olabilmektedir. Bebeklerinizde ya da sizde meydana gelen batık tırnakların tedavisi için merkezimizden profesyonel destek talep edebilirsiniz.

Batık Tırnak İçin Tedavi Yöntemleri

Tırnak batmasında uygulanan tedaviler tırnağın durumuna bağlı olarak değişmektedir. Parmaklarda şişlik ya da ağrı var ise, irin akıyor ise, şiddetli bir hassasiyet oluşmuş ise derhal bir uzmana görünmek gerekmektedir. Merkezimiz sizler için alanında tanınır uzmanlar ile çalışmakta ve tırnaklarınızın kısa süre içerisinde iyileşmesini sağlamaktadır. Tedavi sırasında tırnakların yarısının ya da tamamının alınması gerekebilmektedir.

Batık Tırnak Ameliyatı

Tırnak batma operasyonu şiddetli batık durumlarında kullanılmaktadır. Uzmanlarımız genel olarak aşağıda yer alan durumlar ile karşılaştıklarında ameliyata gerek duymaktadır:

 • Tırnak batmasında ev tedavilerinin kayda değer bir sonuç vermemesi durumunda
 • Tekrarlı tırnak batması geçmişinde
 • Batık yaşayan hastanın diyabet ve buna benzer farklı bir kronik rahatsızlığının olması durumunda

Hastanın tırnak durumuna göre ayak tırnağının bir kısmı kesilebilmektedir. Hastanın batık tırnak ameliyatına hazırlanmasında antiseptik solüsyonlardan yararlanılmaktadır. Ardından ayak temizlenmekte ve tırnakların uyuşması sağlanmaktadır. Uyuşma için aneljezik bir madde ile enjeksiyon tamamlanmaktadır. İşlem öncesinde kanamanın kontrol edilebilmesi için parmak köküne turnike yerleştirilmektedir. Hazırlık sonrasında uzmanlarımız tırnak ve yatağını ayırt etmek için özel teknolojik aletlerden yararlanılmaktadır.

Tırnak batmasının yer aldığı kısım dikey olarak kesim yapılmaktadır. Ardından tırnağın kesilen kısmı dikkatli bir şekilde yerinden çıkarılmaktadır. Hastaların tırnak durumuna göre bazen tırnağın tamamının da çıkarılması gerekebilmektedir. Batmaya neden olan kısımda tırnak kökünü çıkarmak için ısıtmalı bir cihazdan yararlanılmaktadır. Cihazın adı koterdir. Koterin yanı sıra fenol gibi asidik solüsyonlardan da yararlanılmaktadır.

Batık tırnak sonrasında işlem yapılan bölgede genellikle tırnaklar uzamamaktadır. Eğer uzama oluşur ise yeni tırnak farklı bir dokuda olacaktır. İşlem sonrasında hastaya vazelin uygulaması önerilmektedir.

Batık Tırnakların İyileşmesi

Tırnak batmasının düzelmesi ve enfeksiyonun önlenmesi amacı ile tedavinin erken yapılması son derece önemlidir. Batık tırnak bakımı uygulamalarının tırnağın daha hızlı iyileşmesinde büyük bir etkisi bulunmaktadır. Hafif vakalarda evde yapılabilen bazı uygulamalar yeterli olacaktır. Bu uygulamalar arasında şu maddeler yer almaktadır:

 • Sabunlu sıcak su ile ayakları banyo yaptırmak, ayaklarda meydana gelen şişliğin azalmasını sağlayacaktır. Uygulamada etkilenen ayağın suya sokulması ve acı geçene kadar bekletilmesi gerekmektedir. Uygulama sırasında zeytinyağı ile yapılan özel sabunlardan da yararlanarak ayaklarınızın yumuşamasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca ayaklarınızı beklettiğiniz ılık suyun içine epsom tuzu ilave etmek de ayaklarınızda bir rahatlama sunacaktır.
 • Ayaklarınızın hızlı bir şekilde iyileşebilmesi için elma sirkesinden de yararlanabilirsiniz. Elma sirkesinde yer alan antiseptik özellik ağrının hafiflemesinde etkilidir. Elma sirkesini ayak bakımınızda kullanmak için bir kova içerisinde ılık su koyabilir ve içerisinde yarım çay barçağı sirke dökebilirsiniz. Ayaklarınızı bu sıvı içerisinde günlük ortalama 20 dakika bekleterek istediğiniz etkiyi ortaya çıkarabilirsiniz.
 • Ayaklarınızın durumunun daha da kötüleşmemesi için kullandığınız ayakkabıların ona uygun olması gerekmektedir. Yalnızca ayakkabı değil çoraplarınızın da rahat olması ayaklarınızın nefes almasını sağlayacaktır. Tırnak batmanızın gelişmesini önlemek için ayak parmakları arasında yeterli bir boşluk ortaya çıkaran ürünleri tercih edebilirsiniz. Bunun için en ideal ürünler terlik ve sandaletlerdir.
 • Batık tırnak koruyucuları sayesinde ayaklarınızda bir yastık bariyeri oluşturabilirsiniz. Etkilenen alanlarda halka ve parmakların tamamen sarılacağı bir kılıftan yararlanılabilmektedir.
 • Ayaklarınızda ayak için özel olarak üretilen tırnak jellerini tercih ederek batıklarınızın ilerlemesini durdurabilirsiniz.

Eğer siz de ayaklarınızda batık sorunu yaşıyor iseniz hemen şimdi merkezimizden bir randevu oluşturarak yardım talep edebilirsiniz.