Anadolu Yakası:

Ihlamurkuyu, ıhlamurkuyu mahallesi alemdağ caddesi, Huzur Sk. no:5 kat:1, 34771 Ümraniye/İstanbul

Avrupa Yakası:

Kartaltepe Mahallesi Torkam E5 Ofis D1 Blok Kat:2 D:36 Sefaköy Metrobüs Durağı, 34295 Küçükçekmece/İstanbul

Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak mantarında tedavinin ilk aşaması ayak mantarının oluşmaması için uygun bir koşul oluşturmaktır. Ayak mantarı tedavisi sırasında ayak sağlığına dikkat edilmekte ve ayaklarda mantar oluşumuna müsaade edilmemektedir. Mantar oluşmaması için ayakların her gün aksatılmadan temizlenmesi gerekmektedir. Temizleme bol su yardımı ile yapılmakta ve ardından ayaklar kurulanmaktadır. Kurulama üstün körü olacak şekilde yapılmamalı, parmak araları da dahil olmak üzere her bir köşe temizlenmelidir. Ayakkabı seçimini doğru yapmak da mantarın önüne geçebilmektedir. Ter emici çoraplar ile birlikte tercih edilen rahat ayakkabılar ayak sağlığınızı koruyacaktır.

Hastalığın ortaya çıkmasının ardından zaman kaybetmeden merkezimize gelebilir ve ayak mantarı tedavilerinden yararlanabilirsiniz. Uzmanlarımız ayaklarınızdaki mantarlar için genel olarak mantar karşıtı krem ve sprey önermektedir. İlaçların her gün düzenli olarak kullanımı durumunda ayaktaki mantar oluşumu ortadan kalkacaktır. Mantarın ayak yüzeyini daha hızlı terk etmesi için yukarda yer alan önerilere dikkat etmek önemlidir.

Ayak mantar tedavisinde merkezimizin yanı sıra evde de yapılabilecek birçok yöntem bulunmaktadır. Belirli bir sıcaklıkta suyun bir kap içerisinde tutulması ve ayakların günlük yarım saat kadar bu suda bekletilmesi mantarların yok edilmesine yardımcı olacaktır. Ilık suyun içerisine eklenen sirke de mantarların kırılmasında etkilidir. Ilık suyun içerisinde sirke kullanmak istemeyen kişiler bu malzeme yerine karbonat da tercih edebilmektedir. Ilık suda ayaklarını bekletecek kadar zamanı olmayan kişiler için macun kıvamı önerilmektedir. Az bir miktar su içerisine dökülen karbonat ile oluşturulan koyu kıvam macuna neden olacaktır.

Ayak Mantarı Tedavisi İçin Kullanılan Yöntemler

Ayak mantarının tedavisinde yapılan uygulamalar arasında antifungal sprey ve kremler yer almaktadır. Bu malzemelere ek olarak uzmanlarımız oral yoldan alınan ilaçları da hastalara verebilmektedir. Özellikle ayak mantarını yok etmek amacı ile tasarlanan pomatlar da işinize yarayacaktır.

Ayak mantar tedavisine başlamadan hemen önce ayaklarının tamamının yıkanması ve kirden arıtılması gerekmektedir. Mantarın yer aldığı tırnaklar deri içinde kalmayacak şekilde kesilmektedir. Bu işlem sonrasında tırnak törpüleme gelmektedir. Ardından da mantar karşıtı ilaçların uygulaması gelmektedir. Günde birkaç kez yapılan ilaç uygulamaları ayakların iyileşmesine neden olacaktır.

Ayak mantarının meydana gelmemesi için dikkat edilmesi gereken en önemli konu temizliktir. Ayaklarınıza değer vererek ve temizliğine özen göstererek ayaklarınızda mantar oluşmamasına neden olabilirsiniz. Rahat ve ortopedik ayakkabı seçimi yaparak ve her gün aynı ayakkabıyı giymeyerek de ayak sağlığınızı koruyabilirsiniz. Ortopedik ayakkabılar kişiye özel olması ve farklı biri ile paylaşılmamalıdır.

Tırnak mantarı tedavisinde antifungal ilaçların bir kısmı ağız yolu ile hastaya verilmektedir. İlaçların dozları ise uzmanlarımız tarafından dikkatli bir şekilde ayarlanmaktadır. İlaç tedavisi genel olarak ağır enfeksiyonları kapsamamaktadır. Ayrıca yayılmış ayak mantar tedavisinde de ilaç tedavisine ek olarak farklı yöntemlerden yararlanılmaktadır.

Ayak mantarı tedavisinde ilaç alımı uzman önerisine göre değişmektedir. Bazı ilaçların alınması gereken süre iki hafta iken bazılarının on haftadır. Bu sürede mantar yayılım derecesi de değerlendirilmektedir.

Ayak Mantarı Tedavisi İçin Doğal Yöntemler

Ayak mantarının tedavisinde doğal yaklaşımlar aşağıdaki maddelerde açıklanmıştır:

 • Aktar üzerinden elde edilebilecek doğal çay ağacı ayaklarda meydana gelen mantarlara iyi gelen bir bitkidir. Bu bitkinin gece yatmadan önce bir pamuk ile enfekte olan bölgeye sürülmesi yarar sağlayacaktır. Mantar yayılan alanın boyutuna bağlı olarak ortalama 4 damla doz çay ağacı yağı uygulanabilmektedir. İşlemde alan rahatlayacak ve daha kolay iyileşecektir.
 • Pamuk yardımı ile 4 damla beyaz sirke kullanımı mantarlı alanların temizlenmesi için ideal olacaktır. Beyaz sirke sayesinde tırnak mantarını hafifletebilirsiniz.
 • Tırnak mantarı rahatsızlıklarının hafifletilmesi ve lokal bir temizlik sağlanması sirkeden yararlanılabilmektedir. Bir yemek kaşığı sirke ılık suda bekletilerek bir karışım elde edilebilmektedir. 15 dakika boyunca ayakta bekletilen bu karışım sorunlu bölgeye iyi gelecektir.

Yukarda yer alan yöntemlerin her biri evde uygulanabilecek kadar basittir. Yöntemler sayesinde ağrı ve sancı hafifletilebilmektedir. Ayak mantarının kökten çözülmesi için merkezimize gelerek uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

Ayak Mantarı Nedir?

Ayak mantarının tanımı “Bir tür mantarın ayakta oluşturduğu deri sorunu” şeklinde yapılabilmektedir. Ayak mantarı tedavisi konusunda bu alanda uzmanlaşmış ekip arkadaşlarımızdan yardım alabilirsiniz.

Pek çok insan hayatı boyunca bir kez de olsa ayak mantarına maruz kalmıştır. Pek çok mantar karanlık ve nemli ortamı sevmektedir. Ayak mantarının ise en çok sevdiği ortam ayak yapısıdır. Kapalı alanda uzun süre kalan ayaklar mantar oluşumuna elverişli bir ortam yaratmaktadır. Özellikle yoğun bir iş temposuna sahip olan insanlar kapalı ayakkabılar içerisinde ayaklarının zarar görmesine neden olabilmektedir. Bu durum uzun vadede ayaklarda mantar oluşturacaktır. Dar ayakkabılar da ayak parmaklarının sıkışmasına ve mantar oluşumuna neden olmaktadır. Bu nedenle ayakkabı satın alır iken dikkat etmek son derece önemlidir.

Ayak mantarları bulaşıcı bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle ayakkabıların ve çorapların kişiye özel olarak kullanılmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca bireylerin spor salonu ya da hamamda yere çıplak olarak basmamaya da dikkat etmesi gerekmektedir.

Ayak Mantarı Belirtileri Nelerdir?

Ayakta mantar oluşum belirtileri aşağıda maddeler halinde açıklanmıştır:

 • Ayak parmakları arasında oluşan yarıklar,
 • Ayak parmaklarındaki iltihap ve soyuklar,
 • Ayak tırnaklarının beklenenden daha kalın bir yapıya sahip olması,
 • Ayak tırnaklarındaki renk ve doku değişimi,
 • Ayaklarda oluşan kaşıntı hissi,
 • Tırnak ve çevresinde oluşan içi su dolu küçük kabartılar ya da kızarıklıklar,
 • Ayak derisinde döküntü ve kepeklenme,
 • Yukarda yer alan belirtilerin ilerlemesi durumunda oluşan ağır yaralar ve tırnak kayıpları.

Ayak mantarları bazı durumlarda bireysel ilerler iken bazı durumlarda da tırnak mantarı ile birlikte görülmektedir. Bu gibi bir durumda tırnak sarı renk almakta ve tırnağın sağlamlığı bozulmaktadır.

Ayak Mantarı Komplikasyonları

Ayakta oluşan mantar komplikasyonları aşağıda detaylı olacak açıklanmıştır:

 • Tırnak mantarı olan bölümün darbe ile açılması iltihaba neden olabilmektedir.
 • Diyabet hastalarında görülen ayak mantarı doğrudan sinir ağını etkilemektedir.
 • Kişilerde oluşan tırnak mantarının ağrılı olması durumunda kalıcı bir hasar meydana gelmektedir.
 • Tırnak mantarının ilerlemesi durumunda yüksek ağrı meydana gelecektir.

Ayak Mantarı Teşhisi

Ayak mantarında teşhis konulur iken uzmanlarımız şu aşamalardan yararlanmaktadır:

 • Kontrol işleminde tırnağın dış kısmı detaylı olacak incelenmektedir. İnceleme aşamasında tırnakta herhangi bir dökülmenin olup olmadığına bakılmalıdır.
 • Tırnak yüzeyinde net bir belirti var ise mantar türü belirlenmektedir. Bunun için mantarda bir numune alınmalıdır.
 • Yapılan bu işlemlerin sonucunda laboratuvar bulgularına da bakılarak kesin bir teşhis yapılmaktadır.

Bazı vakalarda ayak mantarı ve sedef hastalığı birbirine karıştırılmaktadır. İki vakanın ayırt edilebilmesi için belirli bir test aşamasından geçilmeli ve mantarın asıl nedeni araştırılmalıdır. Parmak üzerinde yer alan bakteri ve mikroorganizmalar tırnakta ağrıya neden olabilmektedir.

Ayak Mantarı Tedavisinin Sonuçları

Ayak mantarı tedavisinde sonuç şu şekilde görülebilmektedir:

 • Tırnakların yüzeyi düzelecektir.
 • Kişilerin yürüme bozuklukları var ise geçecektir.
 • Ayak ve ellerde oluşan kötü koku işlem sonrasında düzelecektir.
 • Tırnaklar ayak mantar tedavisi sonrasında sağlıklı bir şekilde uzamaya başlayacaktır.
 • Tırnaklarda oluşan mantar kaynaklı sorunlar ortadan kalkacaktır.

Ayak mantarı tedavisi için merkezimize gelerek mantardan kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz.