Anadolu Yakası:

Ihlamurkuyu, ıhlamurkuyu mahallesi alemdağ caddesi, Huzur Sk. no:5 kat:1, 34771 Ümraniye/İstanbul

Avrupa Yakası:

Kartaltepe Mahallesi Torkam E5 Ofis D1 Blok Kat:2 D:36 Sefaköy Metrobüs Durağı, 34295 Küçükçekmece/İstanbul

Nasır Tedavisi İstanbul

Nasır rahatsızlığında tedavi seçenekleri arasında ponza taşından nasır bandına kadar pek çok yöntem yer almaktadır. Nasır tedavisi İstanbul merkezimizde profesyonel bir ekip tarafından yapılmaktadır. Tedavide nasır yastığından, nasır kaleminden, özel solüsyonlardan ya da pomattan da yararlanılabilmektedir. Sayılan bu ilaçların düzenli olarak kullanımı sorunlu derinin soyularak atılmasını sağlayacaktır. Bu da iyileşme için son derece önemlidir.

Ayak üzerine uygulanan nasır tedavisi kapsamında farklı teknolojik cihazlardan yararlanılmaktadır. Nasırın gelişmişlik düzeyine göre seçilen cihazlar arasında radyocerrahi ve elektrooter yer almaktadır. Cerrahi uygulama kapsamında nasırlı kısmın sökülerek alınması söz konusudur. Ardından yara bakımı yapılarak nasırın aynı bölgede yeniden ortaya çıkmaması sağlanmaktadır. Gerekli olan pansumanlar ile lokal şekilde iltihap riski ortadan kalkacaktır. Bu sayede hasta günlük yaşantısında iyileşmeye gidebilmektedir.

Nasır tedavisinde yalnızca yukarda sayılan kremler etkili değildir. Bunlara ek olarak dondurma ve mekanik işlemler de nasırda uygulanabilmektedir. Tedavi yöntemine karar verilir iken nasırın büyüklüğü değerlendirilmektedir. Bant içerisinde yer alan ilaç ile nasır yumuşamakta ve kolay bir şekilde soyulmaktadır. Piyasada farklı kullanım sürelerine sahip pek çok nasır bandı mevcuttur. Uygun bant seçimi için bir uzmana danışmak gerekmektedir.

Bölgeye uygulanarak nasır kremleri sertleşen nasırın yumuşamasında etkilidir. Bu kremler sayesinde soyma işlemi de gerçekleşebilmektedir. İleri vakalarda nasırın ilerlemesi söz konusudur. Çok kalınlaşmış vakalarda ilk olarak bölgenin kemler ile bir hafta boyunca her gün yumuşatılmasına dikkat edilmelidir. Ardından nasır yumuşayan bölgeden temizlenecektir.

Kriyoterapi ile Nasır Tedavisi

Nasırın kriyoterapi ile tedavi edilmesi günümüzde oldukça yaygındır. Bu yöntem yalnızca nasırı temizlemek ile kalmamakta aynı zamanda siğiller üzerinde de etki göstermektedir. Kriyoterapi genel olarak dondurmak anlamına gelmektedir. Nasır -190 derecelerde verilen soğuk nitrojen gazı ile dondurulmaktadır. Uygulama öncesinde ayakta bir uyuşturma işlemine gerek bulunmamaktadır.

Kriyoterapi genel olarak yumuşak nasırlar üzerine uygulanan bir işlemdir. Yumuşak nasırlar genel olarak parmak arasında ortaya çıkmaktadır. Bu tip nasırların yüzeyleri beyaz renktedir. Yumuşak nasırlar genel olarak ayaktaki dört ve beşinci parmakta ortaya çıkmaktadır. Yumuşak nasırlarda en etkili tedavi yöntemi kriyoterapidir. Sert nasırların temizlenmesinde de uygulanabilen bu yöntem birtakım ilaçlar ile bir arada kullanılabilmektedir.

Ponza Taşı ile Nasır Tedavisi

Nasırın ponza taşı ile tedavisi sırasında dikkat edilmesi gereken veriler şu şekildedir:

 • Pomatlı nasır tedavisinde ilk aşama ayağın ılık bir su içerisinde bekletilmesini sağlamaktır. Bu sayede nasırlar yumuşamakta ve daha kolay dökülebilmektedir.
 • Ilık suda bekletme sonrasında nasırlı bölge temiz bir havlu ile detaylı olacak kurulanmalıdır.
 • Kurulanan kısım ponza taşı ile yavaş bir şekilde ovulmalıdır.
 • Ponza taşı ile ölü deriden arındırılan bölgeye farklı uygulamalar yapılarak toparlanması sağlanmalıdır. Bu uygulamalar arasında pomat, krem ve yağlı merhem yer almaktadır.

Yukarda yer alan ponza taşı tedavi adımları uzmanlarımız tarafından uygulanmaktadır.

Nasırın Cerrahi Şekilde Tedavi Edilmesi

Nasırın ameliyat ile tedavi edilmesi sırasında yararlanılan aşamalar aşağıdaki gibidir. Nasır tedavisi İstanbul merkezimizde yer alan uzmanlar adımların her birini sizlere uygulamaktadır:

 • Operasyonda ilk aşama deri yüzeyine yapılan lokal anestezidir.
 • Ardından nasırın en etkili olduğu yer tespit edilmektedir. Bu alanda kalıplaşan nasırlar ve nasır kökleri kesi ile alınmaktadır.
 • Nasırın yerinden alınması dışında bir yöntem de elektrokoterdir. Bu yöntemde sökülmekten ziyade yakılmak yer almaktadır.
 • Nasırı sökülen ya da yakılan alan gerekli dikişler ile kapatılarak bandaj ile sabitlenmektedir.

Cerrahi işlem genel olarak hastaların ileri düzey bir nasıra sahip olması sonucunda uygulanmaktadır. Kökü henüz yerleşmemiş olan başlangıç düzey nasırlarda pomat ya da solüsyonlardan yararlanılmaktadır.

Nasır Tedavisinde Doğal Yöntemler

Nasırın doğal yöntemler ile evde tedavisi söz konusudur. Evde tedavi dendiği zaman insanların yapabilecekleri birkaç tarif aşağıda yer almaktadır:

 • Limon kabuğunu 3 dakika boyunca nasır üzerinde bekletmek,
 • Nasırın üzerine nemlendirici bir krem sürerek bölgenin rahatlamasını sağlamak,
 • Ayakları günlük olarak ılık su içerisinde bekletmek,
 • Nasır üzerine ayağa zarar vermeyecek doğal bir yağ uygulamak,
 • Papatya ile kaynatılan suyun ayakta bekletilmesi,
 • Gece saatlerinde ayak havalandırılması için çorapsız uyumak,
 • Ayakları karbonat içeren bir su içerisinde ortalama 15 dakika bekletmek.

Yukarda yer alan yöntemlerin üzerine farklı yöntemler de eklenebilmektedir. Bu sayede ayakta oluşan nasır ağrılarının hafiflemesi sağlanmaktadır. Tedavi sırasında pomat ya da nasır bandı kullanımı daha etkili sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

Nasır ve Çeşitleri

Nasırın tanımı ve çeşitleri iyi bilinir ise nasır tedavisi daha etkili şekilde planlanabilmektedir. Nasır, baskı ve sürtünmeye maruz kalan bir deride oluşan sert kitledir. Sert alanın oluşum nedeni altta kalan canlı dokunun korunmasıdır. Normal bir dokudan çok daha kalın hale gelen cilt zaman içerisinde ölü bir noktaya dönüşmektedir. Bu durum ilerleyen zamanlarda bireylerin günlük yaşam aktivitelerini de olumsuz etkilemektedir. İlk aşamada mm düzeylerinde olan nasır zaman içerisinde plak haline gelmektedir. Nasırların çeşitleri aşağıda detaylı olarak yer almaktadır:

 • Yumuşak nasır: Bu tür genellikle ayak parmak boşluklarında ortaya çıkmaktadır. Yumuşak nasırın ilerlemesi durumunda akıntı ve ağrı ortaya çıkacaktır. Yumuşak nasırlar genel olarak bir cm ile dört cm arasında boyuta sahiptir. Parmakların normal üzerinde baskı oluşturması ya da bitişik durması bu nasır türünü meydana getirebilmektedir. Parmakların birbirine neden olmasını sağlayacak etkenler arasında yüksek topuklu ve ucu sivri ayakkabılar vardır. Doğuştan gelen ayaklardaki şekil bozulmaları da nasıra neden olabilmektedir.
 • Sert nasır: Ayakların kemikli olan kısımlarında ortaya çıkan bir tiptir. Ayak kemiklerinde ortaya çıkan deformasyon zaman içerisinde ayağa zarar vermeye başlayacaktır. Ayakların ayakkabı ile fazla temas etmesi sert nasır ortaya çıkarabilmektedir. Yoğun bir kökü olan bu nasır küçük parmağın dış kısmında görülmektedir.
 • Tohum nasır: Özellikle topukların yan kısımlarında oluşan bir nasır sorunudur. Bu tipte tamamen ölü hücreler yer almaktadır. Genel olarak ayakların basınç oluşturması ile açığa çıkan bu tip tedavi edilir iken cerrahi yöntemlerden yararlanılmaktadır. Bunun en temel nedeni tohum nasır içerisinde nasır köklerinin yer almasıdır.

Nasır Tanısı

Nasır rahatsızlığında tanı konması uzmanlarımız tarafından başarılı bir şekilde yapılmaktadır. Nasırlarda farklı tür ve boyutların olması tanı konmanın zorunluluğunu ortaya çıkarmaktadır. Nasır tanısı sonrasında hastalar için en uygun tedavi yöntemine karar verilebilmektedir.

Nasır Rahatsızlığında Komplikasyonlar

Nasır komplikasyonları aşağıda yer aldığı şekilde ifade edilebilmektedir:

 • Bakteri ile temas halinde olan enfeksiyonlarda,
 • Nasıra bağlı kanal oluşumunda,
 • Ayakta oluşan çatlaklarda,
 • Nasır çevresindeki ülserde,
 • Cilt şişmesinde,
 • Nasırın çevresindeki kızarmalarda.

Yukarda yer alan komplikasyonlardan birine ya da birkaçına sahip iseniz zaman kaybetmeden merkezimize gelebilirsiniz.

Nasırın Oluşum Nedenleri

Nasır sebepleri arasında çok fazla ayakta durmak yer alacağı gibi vücut ağırlığının artması da yer almaktadır. Nasır tedavisi İstanbul merkezimizde yer alan uzmanlarımız nasırın diğer nedenlerini şu şekilde özetlemektedir:

 • Ayağın anatomik yapısı ile uyumlu olmayan bir ayakkabı tercihi yapmak,
 • Çok fazla yürümek,
 • Çorapsız olarak ayakkabı giymek,
 • Sürekli ayakta duran bir mesleğe sahip olmak,
 • Fazla kemikli bir ayağa sahip olmak.