Anadolu Yakası:

Ihlamurkuyu, ıhlamurkuyu mahallesi alemdağ caddesi, Huzur Sk. no:5 kat:1, 34771 Ümraniye/İstanbul

Avrupa Yakası:

Kartaltepe Mahallesi Torkam E5 Ofis D1 Blok Kat:2 D:36 Sefaköy Metrobüs Durağı, 34295 Küçükçekmece/İstanbul

Batık Tırnak Ameliyatı

Tırnakların batma durumunda uygulanan cerrahi müdahale lokal anestezi ile uygulanan nispeten ufak çaplı bir işlemdir. Batık tırnak ameliyatı ayağın steril arıtımı takip edilerek yapılmaktadır. Bu ameliyatta hastaların en çok çekindikleri işlem lokal anestezi uygulamasıdır. İşlemde anestezik ilaç enjeksiyonu uygulanmakta ve parmağa giden sinir iletiminin bloke olması sağlanmaktadır. Bu nedenle hastalar ameliyat sırasında herhangi bir acı hissetmeyecektir. Sinir bloğunda uygulanacak ilaçlarda küçük insülin iğnelerinden yararlanılmaktadır. Bu sayede bölge hızlı bir şekilde uyuşacaktır. Hastalar vücutlarına giren insülin iğnelerini hissetse dahi herhangi bir acı hissi oluşmayacaktır.

Batık tırnak tedavisinde anesteziden sonra gelen aşama turnikedir. Turnike işlemi ilgili parmak üzerine uygulanmaktadır. Bu işlemin genel amacı operasyon sonrasında oluşacak kanamayı durdurmaktır. Kanama durduğunda ameliyatı gerçekleştiren uzman çok daha rahat çalışabilmektedir. Turnike sonrasında tırnağın batık kısmı ve tırnak yatağı kısmen çıkarılmaktadır. Tırnak batığı olan tarafta bu uygulamanın yapılması hastalığın tekrar etmemesi açısından önemlidir.

Sonraki aşama tırnak yatağının özel bir alet ile kazınmasıdır. Ameliyat olacak bölge steril su ile yıkanmakta ve tırnak kenarı cilt dokusuna dikilmektedir. Dikiş işlemi cilt dokusunun tırnak altına alınacak kısmında başarı elde edilebilmektedir. Bu sayede batığın aynı tırnakta tekrar ortaya çıkmasının önüne geçilecektir. Tırnaktaki dikiş işlemi sonrasında turnike dikkatli bir şekilde çıkarılmakta ve çalışılan ortam steril su ile yıkanmaktadır. Ardından pansuman yapılarak hastaya antibiyotik verilmekte ve taburcu işlemleri sağlanmaktadır. Merkezimizde batık tırnakların tedavi edilmesi ile ilgili işlemler uzmanlar tarafından sağlanmaktadır.

Tırnak Batması Nedir?

Batık tırnağın özellikle ayak baş parmağında görüldüğü uzmanlar tarafından bildirilmiştir. Bu rahatsızlık tırnağın yumuşak kenarının doku içerisine batarak çeşitli acılara neden olması sonucu ortaya çıkmaktadır. Parmaklarında tırnak yatağına ait uyumsuzluk olan kişiler dar ayakkabılar tercih etmemelidir. Ayrıca bu kişilerin tırnak kesimlerine de dikkat etmesi önerilmektedir. Yanlış manikür ve pedikür uygulaması hastaların batıktan dolayı canlarını daha da yakabilmektedir. Batık tırnak ile birlikte diyabet, dolaşım yetmezliği ve damar yetmezliği gibi sorunlara sahip olan kişiler yara sorunlarına daha yatkındır.

Tırnak Batmasının En Sık Görülen Belirtileri

Batık tırnakta belirtiler arasında en sık yer alan belirti ağrıdır. Hafif ya da orta şiddette görülen ağrılar için uzmanlarımız tarafından önerilen ağrı kesiciler kullanılabilmektedir. Vücut üzerinde batık tırnaktan kaynaklı olarak ortaya çıkan diğer belirtiler aşağıda yer almaktadır:

 • Şişlik
 • Kızarma
 • Kabarma
 • Temas edildiğinde baskı hissi
 • Enfeksiyon oluşumu
 • Ödem oluşumu

Yukarda yer alan durumlar oluşmaya başladığında uzmanlarımıza görünerek batık tırnak oluşumunun ilerlemesine engel olabilirsiniz. Nemli ortamlardan kaçınarak, rahat ayakkabılar tercih ederek ya da hava geçiren çoraplar tercih ederek de süreci en konforlu şekilde atlatabilirsiniz.

Eğer tırnaklarınızda batıktan kaynaklı olarak yara reaksiyonu oluştu ise uzmanlar öncelikle pansuman yaparak bölgeyi temizleyecektir. Pansumanın uygun şekilde yapılması yaranın enfeksiyon kapmaması açısından önemlidir. İyi yapılan pansuman sonucunda tedavi işleminde antibiyotik kullanımına gerek kalmayabilmektedir.

Batık Tırnaklarda Tel Tedavisi

Tırnak batmasında tel uygulaması oldukça sık tercih edilen bir yöntemdir. Batık tırnak ameliyatı gibi tel uygulamasının da amacı tırnakların en acısız yoldan sağlığına kavuşmasıdır. Batık tırnağa sahip olan bir birey tırnağın durumuna göre tedavi yöntemine başvurmalıdır. En ileri dereceli batıklarda uzmanlar direk cerrahi tedavi yöntemine yönelmektedir. Ancak hafif batıklar için tel tedavisi ya da doğal bileşenlerden yararlanılabilmektedir.

Tırnak batıkları bazı durumlarda tırnağın uç köşelerinde oluşmaktadır. Bazı durumlarda ise yalnızca uç köşeler ile sınırlı kalmayan batıklar tüm tırnağa yayılmaktadır. Bu süreçte ortaya iltihap çıkabilmektedir. Hastalar iltihabın verdiği ağrı yüzünden yürümekte zorlanabilmektedir.

Batık Tırnak Oluşum Nedenleri

Tırnak batmasının temel nedenleri arasında ilk olarak rahatsız yapılı ayakkabılar sayılabilmektedir. Ayakların rahat hareket etmediği ve ayakkabı içerisinde nefes almadığı ayakkabılar zaman içerisinde tırnakların şeklini bozmaktadır. İnsanların bu gibi bir neden ile batık tırnağa sahip olmaması için ayakkabı seçimlerinde ortopedik ayakkabılar tercih etmesi önerilmektedir.

Tırnakların yanlış şekilde kesilmesi de batık oluşumuna neden olabilmektedir. Tırnakların deriye yakın şekilde kesilmesi batık tırnak oluşumunu tetikleyebilmektedir. Tırnakların yuvarlak ya da gömülü durması, tırnakların derinin içine doğru büyümesine neden olabilmektedir. Bu nedenle tırnaklarda yuvarlak yerine düz kesim önerilmektedir.

Yanlış yapılan pedikür uygulamasının da tırnak üzerindeki olumsuz etkisi fazladır. Yanlış yöntemler ile steril olmayan yerlerde yapılan işlemler sonucunda tırnağın enfeksiyon kapması olağandır. Enfeksiyon sonucunda batık ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle pedikür öncesinde yer ve aletlerin steril şekilde ayarlanmasına dikkat edilmelidir.

Bazı insanlarda ayakta ortaya çıkan yaralanmalar batık tırnağı tetikleyebilmektedir. Tırnak üzerine gelen darbeler, zedelenmeler ya da kırılmalar tırnak batması oluşturabilmektedir. Bu nedenden kaynaklı batmalar en çok sporcularda meydana gelmektedir.

Tırnak batması bazen de genetik nedenlere bağlıdır. Anne ya da babada oluşan tırnak batması çocuğa da aktarılabilmektedir.

Yukarda sayılanlara ek olarak ayak tırnak batması çeşitli enfeksiyonlara bağlı da ortaya çıkabilmektedir. Tırnak batmasına neden olabilecek enfeksiyonların bağında ayak mantarları yer almaktadır. Bu mantar tipi tırnakların yapısını bozmakta, tırnakları kalınlaştırmakta ve kötü bir görünüme neden olmaktadır. Tırnağın yükselmesine eşlik eden mantarın batık tedavisi öncesinde temizlenmesi gerekmektedir. Batık tırnakların nedenleri şu şekilde özetlenebilmektedir:

 • Şişmanlık
 • Tırnaklarda oluşan viral enfeksiyonlar
 • Tırnakların üzerine gelen akut darbe oluşumu
 • Hatalı ya da deriye yakın kesilen tırnaklar
 • Ayağa uyumsuz dar ayakkabılar
 • Hamilelik

Batık Tırnak Oluşumunun Engellenmesi İçin Yapılabilecekler

Tırnak batmasının önüne geçmek isteyen kişiler ilk olarak tırnak bakımlarında nerede hata yaptıklarını bulmalıdır. Tırnaklar dikkatli bakılması gereken organlardır. Bu nedenle tırnakların kesimi sırasında aşırı sivri ya da kısa olmamasına özen gösterilmelidir. Tırnak batmasının oluşumunu önleyen diğer bir unsur ayakkabıların rahatlığıdır. Parmakları sıkan ya da birbirlerinin üstüne geçmesini hedefleyen ayakkabıların tercih edilmesi sıkıntı yaratacaktır.

Ayakların korunması için ılık suda bekletme yapılabilmektedir. Günde ortalama iki kez yirmişer dakika olmak üzere bekletilen ayakların sağlığı korunacaktır. Kuru ayakların nemlendirilmesi için ph değeri uyumlu kremlerden yardım alınabilmektedir. Ayakların devamlı olarak nemli bir alanda kalmaması da ayak sağlığı açısından büyük bir öneme sahiptir.

Batık Tırnak Tedavi Sonrası

Tırnak batması ameliyatı sonrası uzmanlarımız hastalarımız ile ilgilenmektedir. Batık tırnak ameliyatı sonrasında hasta pansuman için yeniden merkezimize çağrılmaktadır. İlk pansuman için en erken zaman ameliyattan bir sonraki gündür. Bunun en temel nedeni ameliyat bölgesinin basıncı azalttığı için lokal anestezi etkisini yok etmesidir. Bu sayede sonradan baş gösteren ağrı yönetimi de etkili bir şekilde yapılabilmektedir.

Merkezimizde yapılan batık tırnak operasyonu sonrasındaki ilk üç gün işlem yapılan bölgeye dikkat edilmelidir. Ameliyat edilen bölgenin üzerine bu günler içinde herhangi bir baskı yapılmamalı, ayak çok fazla sarkıtılmamalıdır. Pansuman için hastalarımızın gelmesi gereken diğer günler ameliyat sonrasındaki beşinci ve onuncu günlerdir. Hastanın dikişleri ise ameliyat sonrasındaki on beşinci gün alınmaktadır.

Merkezimiz tırnak bakımı ve batık tırnak tedavisi ile ilgili işlemleri bu alanda uzman kadrosu ile sizlere sunmaktadır. Uygulamalarımızdan yararlanmak için bizlere kısa vadede ulaşabilirsiniz.